Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP1/443/50/04
z 23 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1/443/50/04
Data
2004.07.23



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
obrót
podatek naliczony
sprzedaż opodatkowana
sprzedaż zwolniona


Pytanie podatnika
Spółka wykonuje czynności opodatkowane i zwolnione z podatku VAT z zastosowaniem art 90 ust 1 W roku 2003 współcznik wynosił 80%. Spółka uznaje, ze ten współczynnik nie będzie reprezentatywny.. W związku z tym Spółka spółka prosi o zastosowanie art 90 ust 9 czyli oszacowanie. Niereprezentatywność współczynnika ma bezpośredni związek z prowadzeniem w 2003r. sprzedaży samochodów uzywanych do dalszej odsprzedaży, która to sprzedaż była zwolniona z podatku VAT w 2003r.. Od maja 2004 sprzedaż takich samochodów nie podlega opodatkowaniu . Spółka w dalszym ciągu ma sprzedaż zwolnioną od podatku VAT tj. pośrednictwo ubezpieczeniowe, jednak jest to stosunkowo niska sprzedaż za 2003r.
Szacujemy, że sprzedaż całkowita od maja do grudnia 2004r. wyniesie 12.523.000, natomiast sprzedaż opodatkowana będzie się ksztaltowała na poziomie 12.390.000
w związku z tym wartość współczynnika wyniesie 98,93% co daje spółce prawo do korzystania z art 90 ust 10 pkt 1 czyli prawa do obniżenia podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego.


W myśl art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa wyżej, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 90 ust. 2 ustawy o VAT).

Podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli obrotu, o którym mowa w ust. 3, lub u których obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30.000 zł, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmują – zgodnie z art. 90 ust. 8 ustawy o VAT - proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu. Powyższą zasadę stosuje się również, gdy podatnik uzna, że w odniesieniu do niego kwota obrotu, o której mowa w tym przepisie, byłaby niereprezentatywna. W przypadku gdy określona proporcja: 1) przekroczyła 98 % - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, 2) nie przekroczyła 2 % - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 90 ust. 10 ustawy).

Z powyższych przepisów wynika, że obliczenia proporcji dokonuje podatnik. Wyliczoną proporcję podatnik uzgadnia w formie protokołu z naczelnikiem urzędu skarbowego. Prośba o oszacowanie proporcji nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach ustawy o VAT. Przy obliczaniu proporcji należy mieć również na uwadze przepis art. 163 ust. 1 ustawy o VAT. Jeżeli w 2003 r. podatnik osiągnął obrót przekraczający kwotę 30.000 zł z tytułu wykonywania czynności, które zgodnie z przepisami ustawy podlegałyby opodatkowaniu lub nie podlegałyby opodatkowaniu, przy obliczaniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w okresach rozliczeniowych od maja do grudnia 2004 r. przyjmuje się proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3-8, wyliczoną na podstawie obrotów osiągniętych w 2003 r. z wykonywania tych czynności, uwzględniając zakres prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, jaki wynika z ustawy. W przypadku gdy podatnik uzna jednak, że w odniesieniu do niego kwota osiągniętego w 2003 r. obrotu byłaby niereprezentatywna, stosuje się art. 90 ust. 9.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj