Interpretacja Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego
PO-2/443/295/104/AC/04
z 14 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO-2/443/295/104/AC/04
Data
2004.12.14



Autor
Zachodniopomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
najem
samochód
stawki podatku
wynajem samochodów


Pytanie podatnika
Czy usługa najmu samochodów służących przedstawicielom firmy na terenie polskim powinna być opodatkowana w Niemczech czy w Polsce. Jednocześnie Spółka ma wątpliwość, czy postępuje prawidłowo doliczając 22 % VAT kontrahentowi mającemu siedzibę w Niemczech.


Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż hurtowa tapet i materiałów tekstylnych oraz świadczenie usług na ruchomym majątku rzeczowym. Wspólnikiem i głównym kontrahentem Spółki jest firma niemiecka. Za intensyfikację sprzedaży na rynku polskim odpowiedzialni są przedstawiciele handlowi- Polacy zatrudniani przez firmę niemiecką. Spółka zawarła umowy leasingu dwóch samochodów, które są używane przez tych przedstawicieli handlowych na podstawie umowy najmu samochodów zawartej pomiędzy Spółką a kontrahentem niemieckim. Podatnik wystawia co miesiąc fakturę VAT, obciążając kontrahenta kosztami używania tych samochodów, doliczając 22 % VAT.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, zgodnie z którym zapis art. 27 ust. 4 pkt 6 ustawy wyklucza jako miejsce świadczenia usług wynajmu środków transportu miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę. W związku z tym świadczona przez Spółkę usługa wynajmu powinna być opodatkowana w Polsce.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 27 ust. 1, ust. 3, ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Stosownie do art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę,stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W myśl art. 27 ust. 4 pkt 6 ustawy przepis ust. 3 stosuje się do wynajmu, dzierżawy lub innych usług o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj