Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PP-443/99/2004
z 8 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/99/2004
Data
2004.12.08



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
rolnik ryczałtowy
środek trwały
zawiadomienie
zwolnienia z podatku od towarów i usług
zwrot odliczonych lub zwróconych kwot


Pytanie podatnika
W swoim piśmie wystąpił Pan z zapytaniem, czy będąc rolnikiem ryczałtowym który zrezygnował 15 września 2000 r. z przysługującego mu zwolnienia w podatku VAT, w związku z planowanym powrotem do zwolnienia podmiotowego mającym nastąpić od dnia 1 stycznia 2005 r. ma obowiązek zwrócić do urzędu odliczony podatek VAT od nabytego środka trwałego w dniu 26.09.2003 r.Ponadto Strona zwróciła się z zapytaniem w jaki sposób ma dokonać zawiadomienia organu podatkowego o ponownym skorzystaniu ze zwolnienia podmiotowego o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54 poz. 535) oraz czy jak rolnik ryczałtowy będzie zobowiązana do wystawiania faktur VAT-RR ze stawką 5% VAT.Z danych znanych organowi podatkowemu wynika, iż Strona jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, rozliczającym ten podatek, w związku z rezygnacją w miesiącu wrześniu 2000 r. z przysługującego Stronie, jako rolnikowi ryczałtowemu, zwolnienia przedmiotowego w podatku VAT.


W odpowiedzi na pismo z dnia 25.11.2004 r., data wpływu do US Łuków 26.11.2004 r., uzupełnione w dniu 06.12.2004 r., dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie, zgodnie z dyspozycją art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami – ostatnia zmiana Dz. U. z 2004 r. Nr 123 poz. 1291) udziela informacji na pytanie w sposób następujący.

Zgodnie z art. 43 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) rolnik ryczałtowy, który zrezygnował ze zwolnienia w podatku VAT, może po upływie 3 lat od daty rezygnacji ze zwolnienia ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3. Zwolnienie, obowiązuje pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca (kwartału), od którego podatnik chce ponownie skorzystać ze zwolnienia.

Na podstawie art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

1) rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;

2) zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

W sytuacji więc, gdy Strona wraca do zwolnienia przedmiotowego w podatku VAT i w dalszym ciągu będzie dokonywała sprzedaży swych produktów jako rolnik ryczałtowy, w opinii tutejszego organu podatkowego nie następuje zaprzestanie działalności – sprzedaż produktów rolnych z własnej działalności rolniczej będzie jedynie korzystała ze zwolnienia przedmiotowego w podatku od towarów i usług. Powyższe oznacza, iż w sytuacji gdy Strona nabyła środek trwały w dniu 26.09.2003 r. który służył wykonywaniu czynności opodatkowany podatkiem VAT, z tytułu zakupu tego środka trwałego dokonała obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego – Strona wracając od 1 stycznia 2005 r. do zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie ma obowiązku zwrócenia do urzędu odliczonego podatek VAT od nabytego środka trwałego w dniu 26.09.2003 r. zarówno poprzez sporządzenie remanentu z art. 14 cyt. ustawy jak również poprzez ewentualną korektę odliczenia tego podatku. Powyższe wynika też z faktu, iż w stanie prawnym do 30 kwietnia 2004 r. w sytuacji zakupu środków trwałych służących wyłącznie sprzedaży opodatkowanej, związek ten badało się jedynie w miesiącu zakupu tego towaru, ewentualne późniejsza zmiana przeznaczenia, np. wykorzystywanie do czynności zwolnionych danego towaru, nie skutkowało koniecznością korekty odliczonego podatku naliczonego.

Drugi podnoszony problem dotyczy sposobu, w jaki Strona ma dokonać zawiadomienia organu podatkowego o ponownym skorzystaniu ze zwolnienia podmiotowego o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54 poz. 535). Zgodnie bowiem z art. 43 ust. 5 zdanie drugie „zwolnienie, obowiązuje pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca (kwartału), od którego podatnicy ci ponownie chcą skorzystać ze zwolnienia”. Jednocześnie z racji brzmienia art. 96 ust. 12 cyt. ustawy, mówiącego o tym, iż „jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana” informuje Stronę, iż w celu prawidłowego zawiadomienia o ponownym skorzystaniu ze zwolnienia Strona winna zgłosić zmianę zgłoszenia rejestracyjnego dla celów podatku VAT, poprzez złożenie aktualizacji dokumentu VAT-R przed początkiem okresu rozliczeniowego. W sytuacji gdy powrót do zwolnienia ma nastąpić od 1 stycznia 2005 r. aktualizacji VAT-R, poprzez złożenie tego dokumentu w urzędzie skarbowym, należy dokonać do dnia 31 grudnia 2004 r.

Dodatkowo informuję Stronę, iż zgodnie z art. 96 ust. 10 podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, którzy następnie zostali zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub zgłosili, że będą wykonywać wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43, pozostają w rejestrze jako podatnicy VAT zwolnieni.

W sytuacji gdy, Strona dokona ww. czynności od dnia 1 stycznia 2005 r. będzie podatnikiem zwolnionym z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54 poz. 535). Zgodnie z art. 115 ust. 1 i 2 cyt. ustawy rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku (VAT), który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych. Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, wynosi 5 % kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku. W sytuacji gdy nabywca produktów rolnych Strony będzie podatnik podatku VAT, wówczas to nabywca a nie Strona będzie wystawiał faktury VAT-RR dokumentujące dostawy towarów. Powyższe wynika z brzmienia art. 116 ust. 1 cyt. ustawy „podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy”.

Powyższej informacji udzielono wg stanu prawnego na dzień jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj