Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sierpcu
ZF/415-439/04
z 10 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZF/415-439/04
Data
2004.12.10


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Sierpcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
dotacja
koszty uzyskania przychodów
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
przychód
wartość początkowa
zakład pracy chronionej
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług pralniczych. Firma posiada status zakładu pracy chronionej. Z PFRON otrzymuję dofinansowanie z tytułu zwiększonych kosztów wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, które przeznaczam na cele inwestycyjne związane z budową budynku usługowego, w którym będzie prowadzona działalność gospodarcza. Pytanie dotyczy sposobu księgowania otrzymanych dofinansowań?


W odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 28.10.2004 r. (data wpływu 12.11.2004 r.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje :

Na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Jednocześnie zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 48 ww. ustawy , w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2004 r., wolne od podatku dochodowego są dotacje, subwencje i dopłaty otrzymane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez zakłady pracy chronionej na podstawie przepisów o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Stosownie natomiast do przepisu przejściowego zawartego w art. 14 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 47 b i 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., stosuje się w zakresie i na zasadach dotychczasowych do dnia 31 grudnia 2004 r.

W świetle powyższego tutejszy organ podatkowy podziela Pana stanowisko w zakresie zwolnienia w 2004 roku z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłacanych dofinansowań przez PFRON na rzecz zakładów pracy chronionej .

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z kolei art. 23 ust. 1 pkt 45 cyt. ustawy stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych, dokonywanych według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Oznacza to, że wszelkie dotacje, subwencje, dopłaty, otrzymane środki pieniężne stanowiące zwrot podatnikowi poniesionych wydatków na nabycie lub wytworzenie środków trwałych wchodzą w zakres postanowień powołanego art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego amortyzacja naliczana od takiej części wartości środka trwałego, w jakiej nakłady na jego wytworzenie zostały sfinansowane ze środków PFRON, nie jest dla zakładu pracy chronionej kosztem uzyskania przychodu.

Artykuł 22 g ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie- koszt wytworzenia. Za koszt wytworzenia z myśl art. 22 g ust. 4 w/w ustawy uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia srodków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Z powyższych uregulowań prawnych wynika, że na wartość początkową wytworzonego przez Pana środka trwałego składa się zarówno kwota pochodząca z dofinansowań PFRON jak i kwota wydatków poniesionych przez Pana. Fakt otrzymania środków pieniężnych na sfinansowanie wytworzenia środka trwałego nie wpływa na wielkość wartości początkowej. Nie ma tym samym podstawy prawnej do pomniejszania wartości początkowej składników majątku o otrzymane dofinansowania.

Dlatego też przedstawione przez Pana stanowisko w zakresie ustalenia wartości początkowej wybudowanego budynku usługowego, w sytuacji, gdy cześć inwestycji została sfinansowana ze środków PFRON nie jest prawidłowe.

Odnosząc się do źródeł finansowania wynagrodzeń pracowników, prawidłowe jest Pana stanowisko uznające za koszty uzyskania przychodów wynagrodzenia pracowników finansowane ze środków bieżących firmy. Zgodnie bowiem z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 56 o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r.- który na mocy przepisu przejściowego zawartego w art. 14 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. obowiązuje do końca 2004 roku - nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 roku.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj