Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2/415/37/04
z 7 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D-2/415/37/04
Data
2004.12.07



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
dofinansowanie wypoczynku
pomoc społeczna
renta
świadczenia na rzecz pracowników
wydatki na rzecz pracowników
zapomoga


Pytanie podatnika
W związku z występującymi wątpliwościami w stosowaniu w praktyce niektórych przepisów ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku (Dz.U. Nr 202 poz. 1956 z późn. zm.) zwracam się z prośbą o rozstrzygnięcie, czy zapis art. 30 ust. 1 pkt 4 regulujący stosowanie zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10% od dochodów uzyskiwanych w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy ma zastosowanie w odniesieniu do osób otrzymujących renty rodzinne, którym udzielono zapomogi, dofinansowano wypoczynek wczasowy lub przyznano inną pomoc socjalną za środków Funduszu Socjalnego Emerytów Policyjnych.


W odpowiedzi na pismo z dnia 26 listopada 2004 roku działając na podstawie w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuję, że zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polski dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 – w wysokości 10% należności.

Według art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994 roku o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz.U. z 2004 r. Nr 8, poz. 67) renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny zmarłego emeryta i rencisty policyjnego. Za uprawnionych członków rodziny zmarłego emeryta i rencisty policyjnego uważa się również członków rodziny funkcjonariusza zmarłego po zwolnieniu ze służby jeżeli w dniu śmierci spełniał warunki wymagane do uzyskania emerytury lub renty inwalidzkiej chociażby jego prawo do zaopatrzenia nie zostało jeszcze ustalone.

W/w art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie miał zastosowania w opisanym stanie faktycznym, gdyż odnosi się tylko i wyłącznie do świadczeń otrzymywanych bezpośrednio przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem pracy, stosunkiem służbowym, pracy nakładczej, spółdzielczym stosunkiem pracy. Zakres podmiotowy tego przepisu nie obejmuje osób otrzymujących rentę rodzinną po zmarłym funkcjonariuszu. W konsekwencji osoba uprawniona do renty rodzinnej na podstawie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (...), która otrzymała świadczenie socjalne z Funduszu Socjalnego Emerytów Policyjnych nie może korzystać z uprawnień do zastosowania zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10% otrzymywanych należności, gdyż nie łączył jej z Komendą Wojewódzką Policji stosunek służbowy.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje w art. 42a, że osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń (...) są obowiązane sporządzić informacje według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (...). W związku z powyższym Komenda Wojewódzka Policji w związku z dokonaną wypłatą należności osobie, o której mowa we wniosku zobowiązana będzie do sporządzenia informacji na druku PIT 8C o wysokości przychodu i do przekazania jej podatnikowi do końca lutego 2005 roku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj