Interpretacja Izby Skarbowej we Wrocławiu
PP I 443/1726/04/AW
z 9 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/1726/04/AW
Data
2004.12.09



Autor
Izba Skarbowa we Wrocławiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
marża
podstawa opodatkowania
samochód używany
towar używany


Pytanie podatnika
Z przedmiotowego pisma wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży używanych samochodów oraz części samochodowych. Wątpliwości Podatnika dotyczą następujących kwestii:
1. Czy sprzedaż używanych części samochodowych powinna być dokumentowana fakturą VAT marża?
2. Czy w przypadku, gdy sprzedaż samochodu używanego jest udokumentowana fakturą VAT marża, kwota wykazana na takiej fakturze jest sprzedażą zwolnioną z VAT i powinna być brana pod uwagę przy ustalaniu proporcji czynności, związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz tych, w związku z którymi prawo do tego odliczenia nie przysługuje?


Zdaniem Podatnika części samochodowe nie wypełniają definicji towarów używanych zawartej w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług a w związku z tym podatek VAT powinien być naliczony od całej kwoty należnej z tytułu sprzedaży.
Według Podatnika kwotą zwolnioną na fakturze jest kwota zakupu, natomiast marża jest sprzedażą opodatkowaną.
Art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) definiuje towary używane jako ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie.
Zgodnie z treścią art. 120 ust. 4 powołanej ustawy w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża.
W myśl art. 120 ust. 10 ustawy przepis ust. 4 dotyczy dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od:

    - osoby fizycznej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem o którym mowa w art. 15;
    - podatników o których mowa w art. 15 jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
    - podatników jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4.

W pozostałych przypadkach sprzedaż towarów używanych nie jest opodatkowana metodą marży, a podstawą opodatkowania jest obrót.
Ponadto organ podatkowy informuje, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust. 4.
W ocenie organu podatkowego części samochodowe skupowane od osób fizycznych niebędących podatnikami podatku VAT (nabycie dokumentowane umową sprzedaży lub rachunkiem) uznawane są za towary używane w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy. Jednocześnie organ podatkowy wyjaśnia, że stosowanie procedury marży jest obowiązkiem podatnika.
Odpowiadając na drugie pytanie organ podatkowy wyjaśnia, iż stosownie do art. 29 ust. 1 podstawę opodatkowania stanowi obrót, za który uważa się kwotę należną z tytułu sprzedaży pomniejszoną o kwotę należnego podatku.
Zgodnie z regulacją art. 120 ust. 4 ustawy w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych nabytych uprzednio dla celów prowadzonej działalności podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Dostawa towarów, do której ma zastosowanie szczególna procedura opodatkowania marży, nie ma wpływu na strukturę, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT. Kwota nabycia samochodu używanego lub używanych części samochodowych nie stanowi sprzedaży zwolnionej.
W art. 120 ust. 16 zawarto warunek, iż podatnik stosujący procedurę marży nie może oddzielnie wykazywać w wystawianych przez siebie fakturach podatku od dostawy towarów.
Faktury dokumentujące czynności, których podstawą opodatkowania jest marża wystawia się na zasadach określonych § 12 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Zgodnie z tym przepisem faktury dokumentujące czynności, o których mowa w art. 120 ustawy zawierają dane określone w ust. 1 pkt 1-5 i 12 oraz wyrazy „VAT marża”. Wynika z tego, że faktury te nie zawierają kwoty netto, stawki podatku, kwoty podatku należnego a jedynie kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem (wartość brutto).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj