Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
IIIUS.DFP.1/5/415/7/04
z 13 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IIIUS.DFP.1/5/415/7/04
Data
2004.12.13



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
nieruchomość mieszkalna
pozarolnicza działalność gospodarcza
sprzedaż nieruchomości
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy od sprzedaży lokalu, który był w latach 1992 - 1994 wykorzystywany do własnej działalności gospodarczej, a następnie który był wynajmowany oraz amortyzowany do końca 2003 r., należy zapłacić podatek dochodowy.


Wnosząca przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, iż:

  • posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego w budynku mieszkalnym, w którym w latach 1992 - 1994 prowadziła działalność gospodarczą,
  • lokal ten był wprowadzony do ewidencji środków trwałych i amortyzowany,
  • od 1994 r. nie prowadzi działalności gospodarczej i jako osoba fizyczna wynajmuje ten lokal różnym podmiotom gospodarczym,
  • obecnie zamierza sprzedać ten lokal i zapytuje czy przychód uzyskany z tej sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż wg przepisów art. 10 ust. 1 pkt 6 i ust. 2 pkt. 3 art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po 6 latach od zaprzestania działalności gospodarczej, przychód uzyskany ze sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Urząd Skarbowy stwierdza, że stanowisko jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 10 ust. 1 pkt 8 i ust. 2 pkt 3, art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. c wymienionej na wstępie ustawy.

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy, źródłem przychodów jest między innymi odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego.

Jednakże przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy, z wyłączeniem (art. 10 ust. 3 ustawy), budynków mieszkalnych, ich części lub udziału w takim budynku (...), nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

W rozpatrywanym przypadku od zakończenia działalności gospodarczej upłynęło 10 lat, zatem zbycie przedmiotowego lokalu użytkowego nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj