Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2/415/33/04
z 17 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D-2/415/33/04
Data
2004.11.17



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odszkodowania
wypadek
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa wnoszę o wydanie urzędowej interpretacji art. 21 ust. 1 pkt 3b i pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) Stan faktyczny: W 1999 roku prowadziłem działalność gospodarczą. W jej ramach zawarłem umowę o wykonanie usługi. Umowy nie wykonałem, gdyż uległem wypadkowi samochodowemu, za spowodowanie którego winę ponosi kierowca objęty obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej w zakładzie ubezpieczeń. Prowadzę spór sądowy z zakładem ubezpieczeń o zapłatę odszkodowania z tytułu utraconego dochodu z powodu nie wykonania w/w umowy. Pytanie Czy w przypadku uzyskania odszkodowania będzie ono objęte zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też zwolnienia nie będzie z uwagi na istnienie przesłanek, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3b w/w ustawy. Moje stanowisko: Odszkodowanie powinno zostać objęte zwolnieniem z podatku dochodowego, gdyż art. 21 ust. 1 pkt 4 należy uznać za przepis szczególny w stosunku do art. 21 ust. 1 pkt 3b


W odpowiedzi na pismo z dnia 18 października 2004 roku działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuję, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), wolne od podatku dochodowego są (...) inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku i ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:
a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Natomiast art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) wyżej wymienionej ustawy zwalnia od podatku dochodowego kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody opodatkowane są zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c .

Z opisanego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w 1999 roku prowadził Pan działalność gospodarczą. Również otrzymanie ewentualnego odszkodowania od zakładu ubezpieczeń z tytułu utraconego dochodu z powodu nie wykonania umowy pozostawać będzie w bezpośrednim związku z prowadzona przez Pana działalnością.

W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest przesłanek do uznania w/w art. 21 ust. 1 pkt 4 za lex specialis w stosunku do art. 21 ust. 1 pkt 3b).

W niniejszej sprawie mógłby mieć zastosowanie wyłącznie art. 21 ust. 1 pkt 3b), gdyż:
1) zawarta umowa dotyczyła Pana działalności gospodarczej,
2) w sprawie ma zapaść wyrok,
3) wyrok ma rozstrzygać o odszkodowaniu za utracony dochód z powodu nie wykonania umowy,
4) istnieje związek pomiędzy ewentualnym odszkodowaniem, a prowadzoną działalnością gospodarczą.

Wszystkie te elementy zawiera tylko w/w art. 21 ust. 1 pkt 3b), wobec czego trudno „poszukiwać” w ustawie innej normy prawnej bardziej odpowiadającej przedstawionemu stanowi faktycznemu.

Z normy art. 21 ust. 1 pkt 3b) wynika, że uzyskane odszkodowanie na podstawie wyroku sądu byłoby zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych pod warunkiem, że odszkodowanie to pozostawałoby bez związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i (lub) odszkodowanie nie dotyczyłoby utraconych korzyści na skutek nie wykonania umowy.

W związku z tym w opisanym przez Pana stanie faktycznym nie ma zastosowania zwolnienie podatkowe przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 3b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż odszkodowanie takie pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą oraz dotyczy korzyści, które mógłby Pan osiągnąć, gdyby Panu szkody nie wyrządzono.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj