Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 443/2207/181/MM/04
z 8 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/2207/181/MM/04
Data
2004.09.08



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
nabycie
towar
warunek


Pytanie podatnika
Z treści zapytania wynika, że w miesiącu lipcu 2004 r. firma polska dokonała zakupu maszyny od firmy mającej siedzibę w Liechtensteinie. Odprawa celna odbyła się w Austrii a ww kontrahent na fakturze sprzedaży posłużył się numerem VAT właściwym dla Austrii, zatem jest podatnikiem podatku od wartości dodanej w tym kraju.
Wątpliwosci Spółki dotyczą zakwalifikowania ww transakcji jako nabycia wewnątrzwspólnotowego, w sytuacji gdy podmiot sprzedający jest, mimo siedziby poza terenem Unii Europejskiej zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE w Austrii i może rozliczać transakcje z podmiotami unijnymi jako wewnątrzwspólnotowe.


W oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez podatnika w zapytaniu, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wyjaśnia, iż czynnością podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Jest to czynność, przez którą rozumie się nabycie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (art. 9 ust. 1 ustawy).
Zatem wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru występuje w sytuacji, gdy towar sprzedawany jest z jednego z krajów Wspólnoty na rzecz podmiotu polskiego, zobowiązanego do rozliczenia podatku należnego od dokonanego nabycia.
Z wewnątrzwspólnotowym nabyciem mamy do czynienia pod warunkiem (art. 9 ust. 2 ww ustawy), gdy:

    • nabywcą towarów jest:
    - polski podatnik podatku od towarów i usług lub podatnik podatku od wartości dodanej a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
    - osoba prawna niebędąca podatnikiem jeżeli w roku podatkowym dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na kwotę przekraczającą równowartość 10.000 EURO,
    • dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem podatku od towarów i usług lub podatnikiem podatku od wartości dodanej.

Istotną jednak kwestią jest ustalenie miejsca świadczenia, które w tym przypadku określone zostało w art. 25 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku gdy obydwie strony transakcji są czynnymi podatnikami VAT zarejestrowanymi dla celów prowadzonych transakcji wewnątrzwspólnotowych, generalną zasadą jest, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym znajdują się towary w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu. Zatem obowiązkiem nabywcy będzie naliczenie podatku od dokonanej transakcji i uregulowanie podatku od towarów i usług. Kwota podatku należnego stanowi dla podatnika podatek naliczony a prawo do odliczenia przysługuje podatnikowi w tym samym miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (art. 20 ust. 5 i 6 ww ustawy).
Zgodnie z art. 20 ust. 5 cyt. ustawy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Przy czym, w przypadku gdy przed tym terminem, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (art. 20 ust. 6 ustawy).
Biorąc powyższe pod uwagę, jeżeli Spółka otrzymała fakturę VAT wystawioną przez podatnika podatku od wartości dodanej zarejestrowanego na terytorium Austrii, to prawidłowym jest rozliczenie powyższej transakcji jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru i opodatkowania zgodnie z ww przepisami w miesiącu wystawienia faktury, tj. w miesiącu lipcu 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj