Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
US32/IPDG PS/415/38/2004
z 22 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US32/IPDG PS/415/38/2004
Data
2004.11.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres przedmiotowy i podmiotowy


Słowa kluczowe
grunty własne
nieruchomości
sprzedaż gruntów
zbycie praw majątkowych


Pytanie podatnika
w 1998 rozpoczeliśmy ( czterech spadkobierców dawnej właścicielki a naszej babaci ) staranie o zwrot nieruchomości t.j. domu mieszkalnego wraz z działką połozonego w Warszawie. Decyzją nr Burmistrz Gminy Warszawa - Centrum ustanowił na naszą rzecz użytkowanie wieczyste gruntu, o którym mowa wyżej, w części stanowiącej 0,69; odzyskaliśmy także taką część domu. Siedem lokali w budynku zostało wcześniej sprzedanych.
Po przejęciu budynku od Zarządu Budynków Komunalnych aktem notarialnym, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy umownie oddał nam, wraz z częścią budynku, w/w grunty we współużytkowanie wieczyste.w nastepstwie powyższego Sąd Rejonowy dla Maiasta Warszawy - Mokotowa dokonał stosownych zapiasów w księdze wieczystej nr. Z uwagi na stan budynku ( od chwili naszego wystąpienia o zwrot, czyli przez 6 lat, nie był on remontowany ) i fakt, że zwrócono nam jego jedynie część podjęliśmy decyzję o jego sprzedaży. W umowie sprzedaży noturiusz zwraca nam uwagę na przepisy art. 10 ust. 1 pkt. 8 oraz art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ta niepewność co do ewentualnego obowiązku podatkowego spowodowała niniejsze moje wystąpienie. Sądzę jednak, że podatek dochodowy w powyższej sprawie jest nie należny z uwagi na uregulowaną kwestię podatku spadkowego i fakt, że nieruchomości, o której mowa, nie została przez nas zakupiona a, po wielu latach odzyskana po bezprawnym przejęciu przez Państwo.


Działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr. 137 z 1997r. poz. 926 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany na pisemne zapytanie z dnia 07.11.2004r. ( wpływ 09.11.2004r. ), uzupełnione w dniu 16.11.2004r., udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i wyjaśnia co następuje :

Na podstawie przepisów art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a) i c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr. 14 z 2000r. poz. 176 ze zm. ) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie :
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości
- prawa wieczystego użytkowania gruntówjeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz dokumentów wynika , że podatnik jest współwłaścicielem zabudowanej nieruchomości położonej przy ul. w Warszawie..

Na mocy art. 7 ust. 1, 2 i 3 dekretu z dnia 26.10.1945r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy ( Dz. U. Nr. 50, poz. 279 ) grunt przedmiotowej nieruchomości przeszedł na własność gminy m. st. Warszawy.

Na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 25.03.1994r. o ustroju m. st. Warszawy ( Dz. U. Nr. 48 poz. 195 ) grunt wraz z zabudową budynkiem (z wyłączeniem 7 lokali sprzedanych – część 0,3084 całości ) stał się własnością Gminy Warszawa-Centrum.

Pierwotnie nieruchomość stanowiła własność babki Pana, która w dniu 16.02.1949r. złożyła wniosek w trybie art. 7 ust. 1 w/w dekretu o przyznanie prawa własności czasowej ( obecnie użytkowania wieczystego ) do przedmiotowego gruntu.

Na wniosek ten, ponowiony w 1998 r. przez następców prawnych byłego właściciela hipotecznego, Burmistrz Gminy Warszawa-Centrum wydał w dniu 24.10.2002 r. decyzję Nr w której to ustanowił na 99 lat użytkowanie wieczyste do udziału 0,6916 części zabudowanego gruntu oznaczonego jako działka nr.ewid.przy ul. w Warszawie na rzecz Pana ( udział 0,1729części ) i pozostałych spadkobierców ( udział 0.5187części ).

Jak orzeczono w przedmiotowej decyzji , budynek stanowiący odrębny od gruntu przedmiot własności (spełniając warunki określone w art. 5 dekretu z dnia 26.10.1945r., co do udziału 0,6916 stanowi własność dawnego właściciela hipotecznego.

Budynek ten, będący w zarządzie i administracji Zarządu Budynków Komunalnych, protokołem z dnia 27.02.2004r. wydany został w posiadanie w części nieruchomości określonej jako udział 0,6916 spadkobiercom dawnej właścicielki hipotecznej.

W wykonaniu postanowień w/w ostatecznej decyzji nr. z dnia 24.10.2002r. Aktem not. Rep. A nr. z 25.06.2004r. oddano Panu i pozostałym spadkobiercom grunt we współużytkowanie wieczyste.

Wydanie w celu zaspokojenia roszczenia wynikającego z art. 7 dekretu z dnia 26.10.1945r. decyzji ustanawiającej prawo użytkowania wieczystego gruntu na rzecz następców prawnych byłej właścicielki oraz zawarcie przez Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z następcami prawnymi umowy o oddanie gruntu w wieczyste użytkowanie, nie może być traktowane jako nabycie w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.( wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 2002r. sygn. Akt III RN 18/02, opublikowany w; Orzecznictwo Sądu Najwyższego (Zbiór Urzędowy) .

Odpłatne zbycie tak ustanowionego prawa wieczystego użytkowania nie jest zatem źródłem przychodu , o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. c) tej ustawy, także wówczas gdy zostało dokonane przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wydano decyzję administracyjną o ustanowieniu prawa wieczystego użytkowania gruntu i zawarto umowę o ustanowieniu tego prawa.

W związku z powyższym zbycie przez Pana udziału 0,1729 części w przedmiotowej zabudowanej nieruchomości nie stanowi źródła przychodu o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj