Interpretacja Izby Skarbowej we Wrocławiu
PP III 443/1444/474/04
z 10 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP III 443/1444/474/04
Data
2004.12.10



Autor
Izba Skarbowa we Wrocławiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dokumentowanie
dostawa wewnątrzwspólnotowa
eksport usług
klasyfikacja statystyczna
materiały
powierzenie materiału


Pytanie podatnika
Podatnik otrzymuje od kontrahenta z Niemiec igły i kartoniki. Materiały te nie są kupowane i nie przechodzą na własność Spółki, do których Spółka dorabia strzykawki, pakuje w otrzymane kartoniki, poddaje sterylizacji i dokonuje wywozu do kontrahenta, przy czym wartość materiałów własnych Spółki jest niewspółmiernie wysoka w stosunku do wartości materiałów przysłanych przez kontrahenta. Spółka uwzględnia wartość usługi oraz wartość dodanych materiałów własnych w wystawianej fakturze. Po wykonaniu usługi całość zostaje wywieziona zgodnie i na zasadach określonych w art. 28 pkt 7 i 8 ustawy o podatku od towarów i usług, a faktura VAT wystawiona przez Spółkę zawiera Nr VAT UE kontrahenta i Spółki oraz adnotację „usługa nie podlega opodatkowaniu w Polsce na mocy art. 28 ust. 7 ustawy VAT. Podatek rozlicza nabywca usługi.”
Wątpliwość dotyczyła kwestii czy w świetle przepisów nowej ustawy o podatku od towarów i usług wykonanie usługi polegającej na produkcji wyrobów gotowych częściowo z materiałów powierzonych przez kontrahenta wewnątrzunijnego a w przeważającej części z materiałów własnych należy kwalifikować jako usługi na ruchomym majątku rzeczowym, czy też uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, oraz jak dokumentować powyższą transakcję.


Usługi na ruchomym majątku rzeczowym polegają na wykonywaniu przez podatnika czynności na towarach mu przekazanych. Wytworzenie towarów z materiałów powierzonych podatnikowi kwalifikuje się jako świadczenie usług, a nie jako dostawę towarów i opodatkowuje w miejscu faktycznego ich wykonywania. Artykuł 28 ust. 7 ww. ustawy stanowi, iż w przypadku usług na ruchomym majątku rzeczowym świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług (ich opodatkowania) jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane, niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług.
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub w przypadku terytorium państwa trzeciego podatnicy podatku o podobnym charakterze – ust. 2 ww. artykułu. Zatem jeżeli podatnik nie jest zidentyfikowany dla podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec wykazaną usługę winien udokumentować fakturą.
Zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposoby ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 37, poz. 371).
Jednakże w świetle opisanego przez podatnika stanu faktycznego zdaniem tut. organu nie można uznać działań Spółki polegających na łącznym zapakowaniu produkowanych przez siebie strzykawek i dostarczanych przez kontrahenta igieł (jako jeden zestaw) i traktować jako usługę. Usługowy charakter świadczenia mógłby być odnoszony do samej sterylizacji igieł, jeśli stanowiłoby to samoistny przedmiot czynności.
Zdaniem tutejszego organu podmiot dla powyższego zakresu prac winien posiadać klasyfikację statystyczną, która rozstrzygnie czy w opisanym stanie faktycznym czynność wykonywana przez Spółkę jest usługą czy też winna być klasyfikowana w sferze produkcji. Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 5.11.2002 r. Dz. Urz. GUS z 21.11.2002 r. podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność wg obowiązujących standardów klasyfikacyjnych przy czym w razie wątpliwości dotyczących klasyfikacji statystycznych właściwych dla wykonywanych działań winien się zwrócić do Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź w celu dokonania prawidłowej klasyfikacji.
Dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów wskazanej art. 42 ustawy VAT następuje poprzez wskazanie na fakturze stwierdzającej dostawę towarów właściwy i ważny numer identyfikacji podatkowej dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, (nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy temu nabywcy) zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej oraz numer podatnika o którym mowa w art. 97 ust. 10 ustawy, a także poprzez wykazanie, iż towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Dowody te zostały wskazane w art. 42 winny potwierdzać dostarczenie towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju. W wypadku wywozu towarów bezpośrednio przez podatnika dokonującego takiej dostawy lub przez jego nabywcę przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy podatnik powinien posiadać również dokument zawierający dane wskazane w art. 42 ust. 4 ustawy VAT. Nie spełnienie warunków przedstawionych w powyższych regulacjach prawnych powoduje, iż dokonana dostawa nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy i opodatkowana winna być stawką właściwą dla danego towaru w kraju.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj