Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli
US IV-4320/40/2004
z 8 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US IV-4320/40/2004
Data
2004.12.08



Autor
Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli


Temat
Podatek od spadków i darowizn


Słowa kluczowe
kodeks cywilny
podatek od wynagrodzeń
spadek
spadkobiercy
syndycy
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Informacja dotyczący opodatkowania wynagrodzenia z tytułu zawartej pomiędzy syndykiem masy upadłości a osobą fizyczną, która zmarła przed dokonaniem wypłaty.


W dniu 10 listopada 2004 r. zwrócił się Pan do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczącej opodatkowania wynagrodzenia z tytułu zawartej pomiędzy syndykiem masy upadłości a osobą fizyczną, która zmarła przed dokonaniem wypłaty.

W odpowiedzi na zapytanie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli działając na podstawie art. 14 a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:
Określenie pojęcia spadku ma podstawowe znaczenie przy omawianiu spraw związanych z dziedziczeniem. Zgodnie z treścią art. 922 k.c. spadek to ogół praw i obowiązków majątkowych zmarłego, jak wierzytelności, własność rzeczy. Przechodzą one na spadkobierców z chwilą śmierci spadkodawcy. Do spadku nie należą zatem niemajątkowe prawa i obowiązki zmarłego o charakterze niemajątkowym wskazane przykładowo w art. 23 k.c. a także niemajątkowe prawa rodzinne, wynikające z małżeństwa. Prawa te gasną w chwili śmierci osoby, której przysługiwały.
Ponadto do spadku należą wyłącznie prawa i obowiązki majątkowe zmarłego o charakterze cywilnoprawnym. Nie wchodzą więc do spadku praw i obowiązki wynikające z dziedziny prawa karnego, administracyjnego czy finansowego.

Podsumowując omówienie pojęcia spadku należy jeszcze raz podkreślić, że do spadku należą te prawa i obowiązki zmarłego, które:
1.mają charakter majątkowy,
2.obejmują zakres prawa cywilnego,
3.nie wiążą się ściśle z osobą zmarłego,
4.nie przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

Z zaprezentowanego przez Pana stanu sprawy wynika, iż członkowie rodziny (żona i córki) na mocy postanowienia Sądu Rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania nabyli prawa do spadku po zmarłym.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tj. Dz. U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89 ze zm.) podatkowi temu podlega m.in. nabycie przez osoby fizyczne w drodze spadku praw majątkowych. Niezrealizowane świadczenie pieniężne tj. wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia w rozumieniu przepisów jest prawem majątkowym i podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Obowiązek podatkowy ciąży na spadkobiercach i powstaje z chwilą przyjęcia spadku (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy). W myśl rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04 maja 2001 r. do złożenia właściwemu organowi podatkowemu zeznania podatkowego o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych zobowiązani są spadkobiercy w terminie jednego miesiąca od dnie powstania obowiązku podatkowego. Po zakończeniu postępowania podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego na podstawie art. 18 i art. 19 cytowanej ustawy wyda zezwolenie do wypłaty należności z tytułu niezrealizowanego świadczenia.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów tego podatku nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom od spadków i darowizn.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj