Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dzierżoniowie
PP-443/68/2004
z 8 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/68/2004
Data
2004.10.08



Autor
Urząd Skarbowy w Dzierżoniowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
dokumentowanie
dowód księgowy
faktura VAT
fakturowanie
opłata
prowadzenie ewidencji
przekształcenie prawa
przeniesienie praw majątkowych
spółdzielnie mieszkaniowe
sprzedaż praw
stawki podatku
świadczenie usług


Pytanie podatnika
1.Czy podlega ustawie o VAT comiesięczna opłata wnoszona tytułem sprzedaży praw do wyłącznego działania na rynku, sklasyfikowana przez Urząd Statystyczny jako: "Usługi komercyjne gdzie indziej nie sklasyfikowane"?
2.Jak udokumentować w rejestrze sprzedaży opłatę za lokal mieszkalny spółdzielni pobieraną od osób wykluczonych z grona członków spółdzielni, nie posiadających tytułu prawnego do zajmowanego lokalu?
3.Czy opłaty pobierane od osób, którym przysługuje tytuł prawny do lokalu, a prowadzących działalność gospodarczą w lokalu mieszkalnym, korzystają ze zwolnienia z podatku VAT?
4.Czy przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu będzie podlegało ustawie o VAT jeżeli pierwsze zasiedlenie nastąpiło przed 1 maja 2004 r., a po tej dacie wpłacane są w ratach części wkładu budowlanego dotyczące tego przekształcenia?


ad.1

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie od powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikajacym z mocy prawa.

Dla celów określenia prawidłowej stawki podatku VAT albo zwolnienia niezbędne jest określenie właściwego grupowania statystycznego według stanu obowiązującego do 30 kwietnia 2004 r. z uwagi na brzmienie art. 41 ust. 14 w związku z art. 176 ustawy o VAT. W przypadku, gdy dany towar lub usługa nie zostały wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 22%, z wyjątkiem tych, dla których w ustawie lub przepisach wykonawczych określono inną stawkę (art. 41 ust. 13 ustawy o VAT).

Zgodnie z przedłożoną przez Państwa interpretacją dokonaną przez Urząd Statystyczny we Wrocławiu, sprzedaż praw do wyłącznego działania na rynku została sklasyfikowana pod pozycją 74.84.16.00.00 – “Usługi komercyjne gdzie indziej nie sklasyfikowane”.

W omawianym przypadku ustawa oraz rozporządzenie nie przewidują zastosowania obniżonej stawki podatku od towarów i usług, ani zwolnienia z tego podatku. Zatem, zdaniem tutejszego organu podatkowego, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, świadczenie ww. usług podlega opodatkowaniu wg podstawowej 22% stawki podatku VAT.

ad.2

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz inne dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W myśl ust. 4 ww. artykułu podatnicy, o których mowa w ust. 1-3 nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

W związku z powyższym Spółdzielnia Mieszkaniowa nie ma obowiązku wystawiania faktur VAT, o których mowa w cytowanym art. 106 ustawy o VAT. Skoro jednak Jednostka jest zobligowana na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych to winna wszystkie zdarzenia gospodarcze, w tym również sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, ewidencjonować za pomocą dowodów księgowych.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity Dz. U. Nr 97, poz. 971 ze zm.), podatnik winien do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego wprowadzić w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Podstawą zapisów dokumentujących zdarzenia gospodarcze mogą być również sporządzone przez jednostkę dowody księgowe.

Nie mogą to być faktury wewnętrzne, jak sugeruje Strona, ponieważ przepisy ustawy o podatku od towarów i usług wymieniają czynności, które dokumentowane są takimi fakturami. Są to:

1)czynności wymienione w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, czyli:

a) przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem,

b) nieodpłatne świadczenie usług niebędace dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników oraz wszelkie inne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami,

2)wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów,

3)dostawy towarów, dla których podatnikiem jest ich nabywca,

4)import usług,

5)zwrócenie kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Natomiast dla potrzeb podatku VAT Spółdzielnia winna zachować się zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, który mówi, że podatnicy z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającego kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

ad.3

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT zwalnia się z opodatkowania tym podatkiem czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych nie będących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).

Powyższy przepis nie uzależnia zwolnienia z podatku VAT od przeznaczenia ww. lokali mieszkalnych z czego należałoby wywieść, że w każdym przypadku czynności te korzystają ze zwolnienia z podatku VAT.Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi wymienione w zał. Nr 4 do ustawy.

W poz. 4 tego załącznika wymienione zostały m. in. "usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe” określone symbolem PKWiU ex 70.20.11.

Jeżeli zatem Spółdzielnia świadczy usługę wynajmu mieszkania pobierając z tego tytułu określone opłaty eksploatacyjne, ale nie w oparciu o art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 cytowanej wyżej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, czynność ta:

jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT, jeżeli jest to wynajem lokali wyłącznie na cele mieszkaniowe,

jest opodatkowana podatkiem VAT wg stawki podstawowej 22%, jeżeli jest to wynajem lokalu mieszkalnego na cele działalności gospodarczej.

ad.4

Odpowiadając na pytanie 4 zawarte w podaniu, tutejszy organ informuje, że zgodnie z treścią art. 153 ust. 1 ustawy o VAT do podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 29 ust. 6 i 7 ustawy, nie wlicza się wartości wkładów i opłat, o których mowa w tym przepisie oraz części tych wkładów i opłat wniesionych przed 1 maja 2004 r. Natomist w ust. 2 tego artykułu mówi się, że przepisów ustawy nie stosuje się w przypadkach, o których mowa w art. 29 ust. 8 jeżeli ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed 1 maja 2004 r.

W świetle powyzszego należy stwierdzić, iż wpłaty na uzupełnienie wkładów z tytułu przekształcenia spółdzielczego prawa lokatorskiego do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nie będzie podlegało ustawie o VAT, ponieważ zarówno ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, jak i pierwsze zasiedlenia wszystkich lokali będących własnością spółdzielni, nastąpiły przed dniem 1 maja 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj