Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D2-443/154/04
z 1 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D2-443/154/04
Data
2004.12.01



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura
przedpłaty
rata
zaliczka


Pytanie podatnika
Sposób wystawiania faktur w przypadku otrzymywania przedpłat na wykonane usługi.


Naczelnik Pierwszego Urzędu w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./ w związku z pismem Strony z 2 listopada 2004 r. /data wpływu do tutejszego Organu 03.11.2004 r./ uzupełnionego pismem złożonym w dniu 17.11.2004 r. informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, następująco:

Przedmiotowe zapytanie dotyczy sposobu wystawiania faktur w przypadku otrzymywania przedpłat na wykonane usługi.

Zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

W myśl art. 106 ust. 1 i 3 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy obowiązani są wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Przepis ten stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Przepis § 17 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podmiotom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług / Dz. U. nr 97, poz. 971 / stwierdza, że jeżeli wystawione faktury dotyczące przedpłat, zaliczek, zadatków, rat nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę na zasadach określonych w § 12 i § 14-16 powołanego rozporządzenia, z tym, że sumę wartości towarów ( usług ) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności; taka faktura powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Zgodnie z § 17 ust. 5 cytowanego wyżej rozporządzenia, jeżeli faktury dotyczące przedpłat, zaliczek, zadatków, rat obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia w terminie siedmiu dni faktury.

Spółka sprzedaje usługi telekomunikacyjne o charakterze ciągłym. W ciągu danego okresu rozliczeniowego otrzymuje przedpłaty dotyczące wykonania usługi. Zgodnie z w/w przepisami, jeżeli pobrane przedpłaty nie obejmują całej wartości usługi, Spółka obowiązana jest wystawić fakturę nie później niż siódmego dnia od wykonania usługi z tym, że sumę wartości usług pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności. Faktura ta powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

W myśl przepisów § 19 ust. 1 i ust. 3 oraz § 20 ust. 1 wyżej powołanego rozporządzenia fakturę korygującą wystawia się w przypadku:
1.udzielenia rabatów po wystawieniu faktury
2.zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) tj. rabatów, opustów, uznanych reklamacji, skont, wartości zwróconych towarów, dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze
3.zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków, rat, podlegających opodatkowaniu
4.podwyższenia ceny po wystawieniu faktury lub w razie pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

W przypadku, gdy wartość faktycznie wykonanych usług przez Spółkę jest mniejsza od otrzymanych części należności (przedpłat, zaliczek) od nabywcy, Spółka obowiązana jest wystawić fakturę korygującą dotyczącą faktury na przedpłatę, która nie znalazła pokrycia w wykonanych usługach.

Interpretacji udzielono według stanu prawnego na dzień wydania niniejszego pisma.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj