Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-127-2/GW/04
z 10 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-127-2/GW/04
Data
2004.12.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Zakres przedmiotowy


Słowa kluczowe
częstotliwość wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
podatek
podatek od towarów i usług
podatnik


Pytanie podatnika
Pełnomocnik P........................... zwraca się o potwierdzenie, że od sprzedaży wydzielonych działek Podatnik nie będzie zobowiązany do naliczenia obowiązującego od 1 maja 2004 r. podatku od towarów i usług.


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, udzielona w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.)

Pismem z dnia 26 października 2004 r. (data doręczenia – dnia 10 listopada 2004 r.) P................................. reprezentowany przez P................................... zwrócił się do tut. organu z wnioskiem o pisemną informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny oraz treść zapytania Podatnika:

Aktem notarialnym z dnia 17 kwietnia 1981 r. Rep. A nr 256/81 Podatnik nabył grunty rolne o powierzchni 0,8462 ha, a aktem z dnia 26 kwietnia 1984 r. Rep. A nr 4452/84 rolę o powierzchni 0,5930 ha. Na gruncie tym prowadzone były działy specjalne. Decyzją Wójta Gminy T................ z dnia 17 września 2001 r. nr RG II-7430/35/01 zatwierdzony został projekt podziału wyżej wymienionych nieruchomości. Gmina T................... nie posiada aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego. Z zawiadomienia Sądu Rejonowego Wydział VI Ksiąg Wieczystych z dnia 11 sierpnia 2004 r. wynika, iż w księdze wieczystej prowadzonej dla przedmiotowej nieruchomości zmieniono sposób jej korzystania na grunty orne, tereny mieszkaniowe w gruncie ornym. Aktem notarialnym z dnia 28 maja 2004 r. Rep. A nr 4196/204 Podatnik sprzedał jedną z wydzielonych działek.

Pełnomocnik P................................. zwraca się o potwierdzenie, że od sprzedaży wydzielonych działek Podatnik nie będzie zobowiązany do naliczenia obowiązującego od 1 maja 2004 r. podatku od towarów i usług.

Stanowisko Podatnika:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2004 r. Nr 34 poz. 535) zwalnia się od podatku dostawcę terenów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane oraz przeznaczonych pod zabudowę. Natomiast o takim charakterze tych gruntów decydować powinien plan zagospodarowania przestrzennego danego obszaru, a takiego planu zagospodarowania dla danego obszaru, na którym znajdują się przedmiotowe działki na dzień dzisiejszy Gmina nie posiada. Zatem zdaniem Pełnomocnika do czasu podjęcia przez Gminę uchwały w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego, z którego będzie wynikać, iż jest to obszar terenów budowlanych lub przeznaczonych pod zabudowę, sprzedaż tych działek zwolniona będzie od podatku VAT. Ponadto Pełnomocnik wskazuje, iż w opisanym stanie faktycznym trudno uznać P.............................. za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Albowiem przepis ten uzależnia zaliczenie do kręgu podatników podatku VAT od tego czy dana osoba wykonuje czynności w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonania. Prawo podatkowe, w tym również przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, nie definiują pojęcia „zamiar”. Przyjmując określenie tego pojęcia w takim znaczeniu, w jakim funkcjonuje ono w języku polskim, należałoby stwierdzić, iż organ podatkowy winien udowodnić, iż intencja nabycia w 1981 r. i 1984 r. gospodarstwa rolnego przez Podatnika było podział tych gruntów na działki i następnie ich sprzedaż. Lecz nie taka była intencja Podatnika. P.........................................kupił bowiem to gospodarstwo rolne celem prowadzenia w nim produkcji towarowej i prowadził przez wiele lat działy specjalne. Dopiero po przeszło 20 latach gospodarstwo podzielił na działki, które zamierza sprzedać. Pełnomocnik wskazuje, że takie stanowisko zajął także Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 maja 1997 r. (S.A./Rz 81/96) w którym stwierdził, ze tylko taka sprzedaż – dokonana we własnym imieniu i na własny rachunek – podlega opodatkowaniu podatkiem VAT – która była celem uprzedniego ich nabycia.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego, w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie udzielenia odpowiedzi stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – zwanej dalej również ustawą – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Pod pojęciem towary, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 15 ust 1 i ust. 2 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Powyższe oznacza, że dostawa towarów (w tym przypadku gruntów) polegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działający w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, do czynienia mamy z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy. Kryterium prowadzenia działalności gospodarczej wyłącza z grona podatników podatku VAT osoby fizyczne, w przypadku gdy dokonują one dostawy towarów.

W ocenie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w przedstawionym stanie faktycznym P................................ nie będzie miał, w odniesieniu do transakcji zbycia gruntu statusu podatnika podatku VAT. Za takim stanowiskiem przemawia fakt, że czynności polegające na dostawie gruntów nie są dokonywane w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania ich w sposób częstotliwy. Powyższe oznacza, że dostawa gruntów dokonana przez P........................................., który w zakresie tej transakcji nie ma statusu podatnika podatku VAT, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jednocześnie tut. organ uprzejmie informuje, że art. 43 ust. 1 ustawy wskazujący przypadki zwolnień przedmiotowych w odniesieniu do określonych grup czynności, w omawianym stanie faktycznym nie będzie miał zastosowania. Powyższe wynika z faktu, że dla stosowania przepisów ustawy o VAT niezbędne jest spełnienie dwóch warunków tj. podmiotowego (czynności dokonuje podmiot mający status podatnika VAT) i przedmiotowego (dana czynności musi podlegać przepisom ustawy). Przyjęcie, że P......................................... nie ma statusu podatnika VAT w odniesieniu do transakcji zbycia gruntu powoduje, że nie jest spełniony warunek podmiotowy. Bez znaczenia pozostaje zatem okoliczność czy będzie on mógł korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt. 9, ponieważ nie jest on w przypadku takim objęty regulacją omawianej ustawy.

Dodatkowo informuje się, że powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielana jest w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie skierowania zapytania do organu podatkowego oraz odpowiedzi na zapytanie - jedynie w opisanym przez Podatnika stanie faktycznym. Oznacza to, że w przypadku zmiany - po jej udzieleniu - przepisów prawa w omawianym zakresie (a także okoliczności stanu faktycznego) informacja ta nie będzie mieć zastosowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj