Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-734/12-4/DG
z 3 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-734/12-4/DG
Data
2012.10.03



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
czynności niepodlegające opodatkowaniu
przedsiębiorstwa
sprzedaż masy upadłościowej
sprzedaż przedsiębiorstwa
syndycy
zbycie
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
W zakresie opodatkowania zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa



Wniosek ORD-IN 379 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9.07.2012r. (data wpływu 3.08.2012r.) uzupełnionym pismem z dnia 19.09.2012r. /data wpływu 24.09.2012r./ na wezwanie z dnia 6.09.2012r. znak IPPP2/443-734/12-2/DG o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwajest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3.08.2012r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 19.09.2012r. /data wpływu 24.09.2012r./ na wezwanie z dnia 6.09.2012r. znak IPPP2/443-734/12-2/DG o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Przedsiębiorstwo upadłego M. G. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą G M G znajduje się od 14 października 2010 roku w upadłości likwidacyjnej. Przedsiębiorstwo G R realizuje kompleksowe usługi tłoczenia wszystkich typów i formatów płyt kompaktowych, zajmuje się także usługami konfekcji. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w X, przy ul. X. Urzędem skarbowym właściwym dla załatwiania spraw podatkowych jest US.

Syndyk zamierza sprzedać przedsiębiorstwo jako zorganizowaną całość, która obejmować będzie w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Z przedsiębiorstwa w obecnym kształcie wyłączone zostałyby środki pieniężne zgromadzone w kasie i na rachunkach bankowych a także nieruchomość położona w XX nie związana z procesem produkcji i w żaden sposób nie wpływająca na możliwości funkcjonowania przedsiębiorstwa jako wyodrębnionej części. Sprzedaż tej nieruchomości nastąpi w odrębnym przetargu.

Zatem na gruncie ustawy o VAT potencjalny Nabywca miałby do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, gdyż zostałyby spełnione łącznie następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące wyżej wymienione zadania gospodarcze.

Wnioskodawca w nadesłanym uzupełnieniu przedmiotowego wniosku wskazał, iż w skład sprzedawanego przedsiębiorstwa upadłego prowadzonego pod nazwą G M G będącego w upadłości likwidacyjnej będą wchodziły następujące składniki:

  1. Nazwa przedsiębiorstwa, zastrzeżona jako znak graficzny i słowny „G”;
  2. Własność nieruchomości gruntowej przy ul. X w X wraz z posadowionym na niej budynkiem biurowo- produkcyjnym;
  3. Ruchomości należące do grupy środków trwałych stanowiące park maszynowy do produkcji płyt CD i służący ich konfekcjonowaniu;
  4. Sprzęt biurowy, w tym meble i urządzenia biurowe: komputery, drukarki, faksy telefony itp.;
  5. Ustalone na dzień sprzedaży /zamknięcia ksiąg/ stany magazynowe: materiały, towary, wyroby gotowe i w toku produkcji;
  6. Wszelkie prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów z przedsiębiorcami jak i osobami fizycznymi;
  7. Bieżące zobowiązania przedsiębiorstwa upadłego wobec kontrahentów ujęte w księgach rachunkowych /z wyłączeniem wierzytelności ujętych na liście wierzytelności, które będą realizowane przez syndyka w planie podziału funduszy masy upadłości/ na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych;
  8. Wszystkie należności należne przedsiębiorstwu upadłego od kontrahentów ujęte w księgach, w tym dochodzone na drodze sądowej, przeterminowane i bieżące wynikające z podpisanych umów czy złożonych zamówień produkcyjnych i usługowych niezapłacone na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych;
  9. Posiadane przez przedsiębiorstwo koncesje licencje i zezwolenia;
  10. Patenty i inne posiadane prawa własności przemysłowej;
  11. Księgi rachunkowe wg stanu na dzień ich zamknięcia tj. dokumentacja: faktury VAT otrzymane i wystawione, noty księgowe, dokumenty wewnętrzne i wszelkie raporty prowadzone kas gotówkowych, magazynów, banków itp.;
  12. Dokumenty handlowe tj. umowy handlowe, wszelkie dane o kontrahentach współpracujących z przedsiębiorstwem w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dla celów przepisów o VAT, w opisanym stanie faktycznym dojdzie do zbycia przez Syndyka przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, a w konsekwencji, czy powyższa transakcja nie będzie podlegać VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy:

W świetle powyższego sprzedawany zespół składników stanowi przedsiębiorstwo/ zorganizowaną część przedsiębiorstwa jeżeli połączy je funkcja, jaką łącznie mogą spełnić, a mianowicie - realizować określone zadania gospodarcze.

Jak wskazano w stanie przyszłym potencjalny Nabywca nabędzie od Syndyka składniki materialne i niematerialne związane z prowadzoną obecnie przez G działalnością tłoczenia płyt kompaktowych (która jest podstawowym przedmiotem działalności).

Po transakcji Syndyk nie będzie dysponował żadnymi aktywami i zobowiązaniami związanymi z działalnością tłoczenia płyt. Oznacza to, że wskutek transakcji potencjalny Nabywca będzie mógł kontynuować prowadzoną obecnie przez G działalność w oparciu o przejęte od Syndyka masy upadłości składniki.

W konsekwencji, zdaniem Syndyka w opisanym stanie faktycznym dojdzie do zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT, a w konsekwencji, powyższa transakcja nie będzie podlegać VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Stosownie bowiem do art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wyłączenie stosowania ustawy o podatku od towarów i usług przewidziane w przepisie art. 6 pkt 1 tej ustawy obejmuje jednakże tylko te czynności zrównane z pojęciem dostawy towarów, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Pojęcie „transakcji zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest natomiast w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 27e ww. ustawy o VAT, organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia „przedsiębiorstwo”, należy więc odwołać się odpowiednio do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Zgodnie z art. 55¹ Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawodawca w ww. przepisie wskazał, jakiego rodzaju elementy wchodzą w skład kompleksu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, czyli przedsiębiorstwa, które może być przedmiotem czynności prawnej. Nie wszystkie jednak elementy tworzące pojęcie przedsiębiorstwa są na tyle istotne, by bez ich zbycia nie można było mówić o zbyciu przedsiębiorstwa. O tym, jakie konkretne składniki muszą być przeniesione na nabywcę, aby można było uznać, że nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, decydują okoliczności faktyczne, których nie można określić apriorycznie.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 55² Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy zbywany majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jako syndyk w związku z prowadzonym postępowaniem likwidacyjnym ma zamiar dokonać sprzedaży przedsiębiorstwa G upadłego M G, którego działalność gospodarcza od 14 października 2010 r. znajduje się w upadłości likwidacyjnej. Przedsiębiorstwo G realizuje kompleksowe usługi tłoczenia wszystkich typów i formatów płyt kompaktowych, zajmuje się także usługami konfekcji. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w X.

Syndyk zamierza sprzedać przedsiębiorstwo jako zorganizowaną całość, która obejmować będzie w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Z przedsiębiorstwa w obecnym kształcie wyłączone zostałyby środki pieniężne zgromadzone w kasie i na rachunkach bankowych, wierzytelności ujęte na liście wierzytelności, które będą realizowane przez syndyka w planie podziału funduszy masy upadłości a także nieruchomość położona w XX nie związana z procesem produkcji i w żaden sposób nie wpływająca na możliwości funkcjonowania przedsiębiorstwa jako wyodrębnionej części. Sprzedaż tej nieruchomości nastąpi w odrębnym przetargu.

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest, czy w przedstawionej sytuacji dojdzie do zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa i jego zbycie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Przy sprzedaży przedsiębiorstwa w postępowaniu upadłościowym nie są wyceniane i nie są objęte sprzedażą ani nie mogą być wydane nabywcy środki pieniężne przedsiębiorstwa i w niniejszym przypadku wierzytelności z wyłączeniem bieżących zobowiązań przedsiębiorstwa upadłego wobec kontrahentów ujętych w księgach rachunkowych. Zgodnie bowiem z całokształtem regulacji prawa upadłościowego i naprawczego środki pieniężne stanowią fundusze masy upadłości a celem upadłości likwidacyjnej jest właśnie spieniężenie majątku. To samo dotyczy wierzytelności w sytuacji prowadzonej działalności gospodarczej przez syndyka. Wierzytelności mają charakter dynamiczny i ich stan jest zmienny a z chwilą wpłaty przez dłużników wierzytelności zostają zamienione na gotówkę i wzbogacają fundusze masy upadłości. Zaś zgodnie z art. 231 i 337 w związku z art. 335 ustawy z dn. 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze /t.j. z 2009r. Dz.U. Nr 175 poz. 1361 ze zm./, w takim zakresie w jakim w kasie i na kontach upadłego są środki pieniężne - pochodzą one z likwidacji majątku i stanowią fundusze masy, które mogą być wydatkowane wyłącznie na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego lub realizację planu podziału.

Jak wynika z powołanego wyżej art. 552 kc, strony (poza wyłączeniami wynikającymi z przepisów szczególnych) mają pozostawioną swobodę co do tego, jakie elementy tworzące pojęcie przedsiębiorstwa objąć przedmiotem czynności prawnej, z tym że swoboda w wyłączeniu poszczególnych składników nie może iść tak daleko, aby zakres wyłączeń przekreślił istotę przedsiębiorstwa (art. 551 kc). Dlatego też zbycie przedsiębiorstwa powinno obejmować co najmniej te składniki, które determinują funkcje spełniane przez przedsiębiorstwa.

Zauważyć należy, iż Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, iż wskutek transakcji potencjalny Nabywca będzie mógł kontynuować prowadzoną obecnie przez G działalność w oparciu o przejęte od Syndyka masy upadłości składniki, a zatem zdaniem Syndyka w opisanym stanie faktycznym dojdzie do zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę opis sprawy i regulacje prawne w tym zakresie, należy wskazać, iż w przedmiotowej sprawie dojdzie do sprzedaży przedsiębiorstwa gdyż przedmiot tej transakcji będzie obejmował całość składników materialnych i niematerialnych składających się na przedsiębiorstwo upadłego z wyłączeniem ww. składników na mocy przepisów prawa upadłościowego, co jednak nie wpłynie na możliwość prowadzenia w oparciu o nabyte składniki przez ich nabywcę działalności gospodarczej w takim samym zakresie jak upadły. Wyłączenie ze sprzedaży nieruchomości położonej w innej miejscowości i niezwiązanej z procesem produkcji nie ma znaczenia dla tej transakcji. Tym samym tut. Organ stwierdza, iż w przedstawionej sytuacji dojdzie do zbycia przedsiębiorstwa, która to transakcja będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

W konsekwencji powyższego stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przedstawionym w złożonym wniosku należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj