Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP-2443/125/04
z 9 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-2443/125/04
Data
2004.12.09



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
nota obciążająca
towar


Pytanie podatnika
Stan faktyczny:
Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (mrożonek), których transport odbywa się na specjalnych europaletach. Odbiorcą mrożonek jest najczęściej kontrahent zagraniczny mający swoją siedzibę na terytorium wspólnoty, będący podatnikiem podatku od wartości dodanej zarejestrowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Transport towarów wykonywany jest przez nabywcę lub na jego rzecz czyli przez spedytora, najczęściej zagranicznego.Zgodnie z określonymi zasadami współpracy przewoźnik lub nabywca (w zależności od podmiotu wykonującego transport) odbierając towar powinien posiadać ze sobą komplet europalet.Niestety, nie zawsze się tak dzieje. Niekiedy przewoźnik nie przywozi ze sobą wystarczającej ich ilości. W takiej sytuacji A jest zmuszony wypożyczyć temu przewoźnikowi odpowiednie europalety, z zaznaczeniem iż mają zostać zwrócone w ciągu 14 dni. Gdyż nie jest możliwe przewożenie towaru bez europalet ze względu na załadunek mechaniczny i odpowiednie warunki transportu. Co istotne, Spółka nie pobiera z tego tytułu kaucji jak również nie posiada żadnej umowy pisemnej określającej zasady zwrotu palet, potwierdzając ten fakt dokumentem WZ, na którym składa podpis kierowca reprezentujący danego przewoźnika.W przypadku gdy, dane palety nie zostaną zwrócone w ciągu około 30 dni od dnia ich wydania, wystawiona zostaje nota obciążającą przewoźnika za nie zwrócone europalety. W przypadku gdy przewoźnik jednak zwróci europalety po wystawieniu takiej noty obciążającej, wystawiana jest wtedy przez A korekta czyli nota uznaniowa.
Pytanie:
Czy prawidłowo dokumentujemy powyższe czynności wystawiając za nie zwrócone europalety notę obciążeniową, nie traktując palet jak towaru handlowego i nie wystawiając faktury VAT?


W odpowiedzi na pismo z dnia 09.11.2004 r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają – zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 dostawą towarów w rozumieniu przepisów ustawy jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel oraz inne czynności enumeratywnie wymienione w tym przepisie.

Co do zasady wewnątrzwspólnotową dostawą towarów jest – zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o VAT - wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka przekazuje przewoźnikowi europalety, w sytuacji, gdy przewoźnik nie posiada wystarczającej ich ilości. Spółka nie pobiera z tego tytułu kaucji, nie posiada pisemnej umowy określającej zasady zwrotu palet. Fakt wydania europalet jest potwierdzany dokumentem WZ. Jeżeli palety nie zostaną zwrócone przez przewoźnika w ciągu około 30 dni Spółka wystawia notę obciążeniową nie naliczając podatku od towarów i usług.

W myśl § 22 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97 poz. 971) jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury dokumentującej sprzedaż. Fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwrócenia przez odbiorcę opakowań, wystawia się nie później niż siódmego dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań. Jeżeli w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60 dnia od dnia wydania opakowań.

Zatem jeżeli w momencie wydania towaru wraz z opakowaniem (w przedmiotowej sprawie wraz z paletą) nie zostaje pobrana kaucja gwarancyjna za opakowanie, to wydanie nabywcy opakowania należy traktować jako dostawę towaru i opodatkować wg stawki właściwej dla symbolu PKWiU danego opakowania. Zasady wystawiania faktur zostały określone w §12 w/w rozporządzenia o VAT. W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy opakowań ma zastosowanie stawka podatku w wysokości 0%, jeżeli są spełnione warunki określone w art. 13 oraz w art. 42 ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj