Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głogowie
PD.II.415/38/04
z 23 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD.II.415/38/04
Data
2004.09.23



Autor
Urząd Skarbowy w Głogowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
modernizacja
odsetki od kredytu
ulga odsetkowa
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy na podstawie posiadanych dokumentów tj. :
- zaświadczenia wystawionego przez bank na jednego współkredytobiorcę, z konta którego pobierane są środki na spłatę kredytu mieszkaniowego, o wysokości spłaconych w 2002 i 2003 roku odsetek od kredytu,
- faktur wystawionych na ww. współkredytobiorcę, a dotyczących wydatków na budowę i modernizację wspólnego budynku mieszkalnego, drugi współkredytobiorca może skorzystać z ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe oraz z ulgi z tytułu modernizacji budynku mieszkalnego ?


Kwestię odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe reguluje art. 26 b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (j. t. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r., zgodnie z którym, od podstawy obliczenia podatku, ustalonej w myśl art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2 - 4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z budową budynku mieszkalnego.
Stosownie do treści art. 26b ust. 2 ustawy odliczenie, o którym mowa powyżej, stosuje się jeżeli:
1) kredyt został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 roku,
2) kredyt był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych do udzielenia kredytów, a z umowy kredytu wynika, że dotyczy m. in. budowy budynku mieszkalnego,
3) inwestycja wymieniona wyżej dotyczy budynków mieszkalnych położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
4) inwestycja wymieniona wyżej dotyczy budynku mieszkalnego, którego budowa została zakończona przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego, a zakończenie inwestycji nastąpiło nie wcześniej niż w 2002 r. i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,
5) do zeznania, o którym mowa w art. 45 ustawy, składanego za rok w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, o którym mowa w ust. 1, podatnik dołączy oświadczenie według określonego wzoru o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług nie korzystających ze zwolnienia od tego podatku,
6) odsetki, o których mowa wyżej - zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w pkt 2, - nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba, że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku, nie zostały odliczone od przychodu na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
7) podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, w ramach tzw. ,,dużej ulgi mieszkaniowej”.
Ponadto, w myśl art. 26b ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, omawiane odliczenie obejmuje wyłącznie odsetki:
- naliczone za okres począwszy od 1 stycznia 2002 r., z zastrzeżeniem ust. 5, i zapłacone od tego dnia,
- od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty limitu, ustalonej dla roku zakończenia inwestycji tj. dla 2003 roku kwoty 189.000 zł.

Przy czym, zgodnie z art. 26b ust. 5 wymienionej wyżej ustawy, odliczenia zapłaconych odsetek dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja. Z tym, że odsetki zapłacone przez rokiem określonym wyżej mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki, jak stanowi ust. 6 powołanego wcześniej artykułu.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik spełnił warunki do zastosowania odliczenia od dochodu kwoty spłaconych w latach 2002 - 2003 odsetek od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, w części dotyczącej 50 % kredytu, bowiem:
- rozpoczął w 2002 roku budowę budynku mieszkalnego na gruncie położonym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którego jest właścicielem 50 % powierzchni,
- inwestycja budowy została zakończona w 2003 roku, co zostało potwierdzone zawiadomieniem o zakończeniu budowy tego budynku,
- w latach wcześniejszych nie korzystał z odliczeń w ramach tzw.,,dużej ulgi budowlanej”,
- podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego udzielił mu w 2002 roku, jako współkredytobiorcy, kredytu na budowę budynku mieszkalnego,
- kwota udzielonego kredytu nie przekracza kwoty określonego limitu tj. 189.000 zł,
- z pisma informacyjnego oraz zaświadczenia wystawionego przez bank o wysokości zapłaconych w latach 2002-2003 odsetek od przedmiotowego kredytu wynika, że odsetki te dotyczą kredytu zaciągniętego przez trzech kredytobiorców i zostały zapłacone w określonej wysokości z konta jednego z nich, gdyż zgodnie z obowiązującymi procedurami spłata następuje z konta jednego z kredytobiorców,
- z dokumentów takich jak: pisemne zobowiązanie podatnika do comiesięcznego zwrotu kredytobiorcy, z którego konta osobistego bank potrąca należność, 50 % kwoty spłaconego kredytu oraz odsetek od kredytu; polecenie przelewu na konto tego kredytobiorcy lub pokwitowanie odbioru przez tego kredytobiorcę 50 % spłaconej przez niego raty kapitałowo - odsetkowej wynika, że w 2002 i 2003 roku podatnik poniósł wydatki związane ze spłatą omawianego kredytu oraz należnych od niego odsetek.

Natomiast fakt nieposiadania faktur dotyczących prowadzonej inwestycji budowy nie stanowi przeszkody w zastosowaniu przedmiotowego odliczenia, gdyż w świetle cytowanego wcześniej zapisu art. 26b ust. 2 pkt 5, podatnik winien dołączyć do zeznania podatkowego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje odliczeń, oświadczenia i wskazać w nim wysokość wszystkich poniesionych wydatków, w tym wyłącznie dla celów informacyjnych, udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku.
Odnosząc się natomiast do zapytania w sprawie ulgi z tytułu modernizacji własnego budynku mieszkalnego, tutejszy organ podatkowy informuje, że stosownie do treści art. 27a ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na 2003 r., podatnik ma prawo dokonać odliczenia od podatku dochodowego 19% wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego pod warunkiem, że posiada tytuł prawny do tego budynku oraz udokumentuje ten wydatek imiennymi fakturami VAT.
Zgodnie bowiem z treścią art. 27a ust. 6 pkt 1 powołanej ustawy, wysokość wydatków na cele określone wyżej ustala się na podstawie faktur wystawionych wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej.
Z powyższego zapisu wynika zatem, że brak imiennych faktur potwierdzających poniesiony wydatek na modernizację budynku mieszkalnego mimo, że dotyczy on wspólnej inwestycji modernizacyjnej, powoduje brak możliwości skorzystania przez podatnika z omawianej ulgi modernizacyjno - remontowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj