Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PD-1/415/35/04
z 26 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/415/35/04
Data
2004.04.26



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
działki
kasa mieszkaniowa
wycofanie oszczędności


Pytanie podatnika
Czy środki zgromadzone w kasie mieszkaniowej wycofane po okresie systematycznego oszczędzania mogą zostać przeznaczone na zakup działki rolnej?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając w oparciu o art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 22 marca 2004 roku uzupełnione pismem z dnia 15.04.04 r. udziela inforniacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej możliwości przeznaczenia zgromadzonych w kasie mieszkaniowej oszczędności na zakup działki rolnej i przekształcenia jej we własnym zakresie na działkę budowlaną bez obowiązku doliczenia do podatku poprzednio odliczonych kwot.

Przepis art. 27 a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002 roku stanowi: jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych m.in. na systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej, a następnie:
- wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celam systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
- przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych i przysposobionych,do dochodu (przychodu) lub podatku należnego na rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Z powołanych przepisów wynika zatem, iż w sytuacji gdy:
- wycofana kwota (po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania) została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę nie istnieje obowiązek doliczenia do podatku.

Katalog celów mieszkaniowych, na które podatnik może przeznaczyć systematycznie gromadzone w kasie mieszkaniowej oszczędności określony jest w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r.o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.). Celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy ponoszone wydatki m. in. na:
- nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.
Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że zgromadzone oszczędności w kasie mieszkaniowej chce Pani przeznaczyć na zakup działki rolnej i we własnym zakresie przeprowadzić jej przekształcenie na działkę budowlaną.

Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy oraz stan faktyczny sprawy, należy stwierdzić, iż błędne jest Pani stanowisko w sprawie, że przez nabycie działki rolnej i następnie przekształcenie jej na działkę budowlaną zostanie spełniony w/w warunek. Istotny jest status działki w chwili jej nabycia, a nie status uzyskany w wyniku np. odrolnienia mającego miejsce po dacie zakupu. Nie ma tu również żadnego znaczenia forma sfinansowania kosztów przekształcenia takiej działki. Natomiast w przypadku przeznaczenia oszczędności zgromadzonych w kasie mieszkaniowej na zakup działki budowlanej, koszty związane z zawarciem aktu notarialnego mogą zostać sfinansowane tymi oszczędnościami.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj