Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I-415-27/03/04
z 9 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-415-27/03/04
Data
2004.12.09



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia
odliczenia od podatku
ulga
ulga budowlana


Pytanie podatnika
  1. Czy muszę doliczyć do podatku należnego za 2004 r. kwotę odliczoną w latach poprzednich z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej, jeżeli wycofane oszczędności zostaną wydatkowane na nabycie od developera lokalu mieszkalnego, tj. w 2004 r. dokonam wpłaty na poczet nabycia lokalu mieszkalnego, zaś notarialna umowa zostanie sporządzona dopiero w 2005 r.
  2. Czy w ramach ulgi remontowej mogę dokonać odliczeń od podatku z tytułu wydatków poniesionych na wykończenie nowo nabytego lokalu mieszkalnego w stanie surowym?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 20 listopada 2004 r. - udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zapytanie dotyczy wyjaśnienia następujących wątpliwości:

1). obowiązku doliczenia do podatku należnego za 2004 r. odliczanych w latach poprzednich kwot z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej, jeżeli wycofane w 2004 r. oszczędności, po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania zostaną wydatkowane na nabycie od developera lokalu mieszkalnego, tj. w 2004 r. dokonana zostanie wpłata na poczet nabycia lokalu mieszkalnego, zaś notarialna umowa zostanie sporządzona w 2005 r.;

2). prawa do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na wykończenie nowo nabytego lokalu mieszkalnego w stanie surowym, w ramach ulgi remontowej.

Biorąc pod uwagę zgłoszone wątpliwości, w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić, że:

Ad. 1). Stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz. 1509) - podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 cytowanej powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r.), przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Brak obowiązku doliczenia do podatku kwot poprzednio odliczonych z tytułu oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej związany jest z dochowaniem przez podatnika wszystkich warunków wynikających z art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r.

Jednym z nich jest wymóg, aby do końca roku, w którym po okresie systematycznego oszczędzania wycofano oszczędności z tej kasy przeznaczyć je na ściśle określone cele.

Katalog celów, na które podatnik może przeznaczyć systematycznie gromadzone oszczędności w Kasie Mieszkaniowej został zawarty w § 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zmianami). Celami tymi jest m. in. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość (pkt 1).

Pana wątpliwości budzi możliwość zachowania prawa do ulgi z tytułu gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej, jeżeli wycofane w 2004 r. oszczędności zostaną w tym samym roku wpłacone developerowi na poczet zakupu lokalu mieszkalnego, natomiast notarialna umowa nabycia zostanie zawarta w 2005 r.

W ocenie tutejszego Organu w niniejszej sprawie istotny jest moment faktycznego poniesienia wydatku, o którym mowa powyżej. Natomiast notarialna umowa nabycia stanowi wyłącznie potwierdzenie zrealizowania celów mieszkaniowych.

Reasumując, jeżeli w 2004 r. wycofane z Kasy Mieszkaniowej oszczędności zostaną wpłacone zgodnie z przedwstępną umową zawartą z developerem, na poczet zakupu lokalu mieszkalnego, a nabycie to zostanie w przyszłości potwierdzone aktem notarialnym - podatnik nie ma obowiązku doliczania do podatku należnego poprzednio dokonanych odliczeń od podatku z tytułu omawianej ulgi podatkowej.

Ad. 2). Prawo do odliczeń od podatku z tytułu tzw. „ulgi remontowo-modernizacyjnej” wynika z przepisów art. 27a ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotowe wydatki stanowią podstawę do dokonania odliczeń od podatku w granicach obowiązującego limitu, jeżeli:

- dotyczą remontu lub modernizacji m. in. lokalu mieszkalnego, zajmowanego na podstawie tytułu prawnego;

- mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. opublikowanym w Dz. U. Nr 156, poz. 788;

- zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodem odprawy celnej;

- nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu;

- dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Pana wątpliwości budzi możliwość odliczenia od podatku w ramach ulgi „remontowo-modernizacyjnej” wydatków ponoszonych na wykończenie nowego mieszkania nabytego od developera w stanie surowym.

Podkreślenia wymaga fakt, iż ustawodawca nie uzależnił prawa do omawianej ulgi od innych niż wyżej wymienionych, warunków. Oznacza to, iż poniesione przez podatnika wydatki - w tym również związane z nowo wybudowanym budynkiem lub lokalem mieszkalnym w takim budynku, zajmowanymi na podstawie tytułu prawnego – mogą być odliczone od podatku w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej, jeżeli tylko spełnione zostaną wyżej omówione warunki.

Zgodnie z powołanym rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego obejmuje swym zakresem również wykonanie nowych elementów w lokalu (budynku), przykładowo ścianek działowych, podłóg i posadzek, jak i trwale umiejscowionej armatury i urządzeń dotyczących instalacji sanitarnych.

Końcowo tutejszy Organ informuje, że za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, uprawniający do skorzystania z omawianej ulgi uważa się m. in.:

- własność (akt notarialny, decyzja administracyjna),

- umowę najmu,

- umowę użyczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj