Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PPI/443-71/04
z 22 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PPI/443-71/04
Data
2004.06.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku


Słowa kluczowe
miejsce wykonywania czynności
rejestracja podatnika VAT UE
umowa pośrednictwa


Pytanie podatnika
Czy istnieje konieczność rejestracji dla potrzeb uzyskania unijnego numeru rejertasyjnego dla działalności przedstawicielskiej?


Zgodnie z brzmieniem art. 97 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zobowiązani do rejestracji jako podatnicy VAT-UE są co do zasady podmioty dokonujące:

1.wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów,

2.wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów,

3.nabywających usługi (jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług ( art. 97 ust. 3 ustawy):

-wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towaru (art. 28 ust. 3 ustawy),

-pomocniczych do usług transportowych (załadunek, rozładunek, przeładunek), bezpośrednio związanych z wewnątrzwspólnotowąusługą transportu towarów (art. 28 ust. 4 ustawy),

-pośrednictwa i spedycji związanych bezpośrednio z wewnątrzwspólnotowymi usługami transportu towarów (art. 28 ust. 5),

-wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rachunek osób trzecich, związanych bezpośrednio z usługami, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt. 3 lit. b lub usługami innymi niż pośrednictwo, spedycja oraz wskazanymi w art. 27 ust. 3,

-usług wyceny majatku rzeczowego ruchomego lub usług na ruchomym majątku rzeczowym (uszlachetnianie) – art. 28 ust. 7.

Z przedstawionego w ww. piśmie stanu faktycznego wynika, iż świadczy Pan usługi polegające na reprezentowaniu firm zagranicznych, których siedziby są w krajach Unii Europejskiej. Za powyższe czynności otrzymywana jest prowizja „od doprowadzenia do sprzedaży towaru”. Nie ma miejsca dostawa lub nabycie towarów lecz wyłącznie „doprowadzenie do transakcji”.

Biorąc zatem pod uwagę zakres świadczonych usług nie ma obowiązku rejestracji dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego.

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczący usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zgodnie z przepisami § 4 ust. 1 – 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2.

W przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku zgodnie z art. 97 ust. 10 i 11 ustawy lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 1 ma miejsce świadczenia usługa –miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy numer.

W przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1, podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, przepis ust. 2 stosuje się pod warunkiem wykazania tego numeru na fakturze dokumentującej wykonanie tej czynności.

Jeżeli zatem działa Pan w imieniu i na rzecz osób trzecich a wykonane czynności (usługi) są bezpośrednio związane z dostawą towarów to wówczas miejsce świadczenia i opodatkowania należy ustalić wg ww. zasad.

Wymienione wyżej przepisy zacytowano w brzmieniu obowiązującym od dnia 25 czerwca 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj