Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 443/2674/233/MH/04
z 30 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/2674/233/MH/04
Data
2004.09.30



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
ośrodki
stawki podatku
szkolenie
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
Spółka na zlecenie inwestora wykonuje remont ośrodka szkoleniowego. Powierzchnia użytkowa budynku w 80% przeznaczona jest na cele mieszkaniowe – zakwaterowanie skoszarowanych funkcjonariuszy i pracowników dbywających szkolenia. Zgodnie z dokonaną na wniosek inwestora przez Urząd Statystyczny w Łodzi klasyfikacją obiekt ten mieści się w grupowaniu: PKOB dział 11 „Budynki mieszkalne”, grupa 113 klasa 1130 „Budynki zbiorowego zamieszkania”.
W przedmiotowej sprawie wątpliwości podatnika dotyczą określenia prawidłowej stawki podatku na wykonywane prace remontowe.


Stosownie do przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. obniżoną do wysokości 7% stawką podatku stosuje się w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Pojęcie robót związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą zostało zdefiniowane w ust. 2 cytowanego art. 146 ustawy i rozumie się przez nie roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 ww. ustawy rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z wyżej wskazanymi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług obniżona do wysokości 7% stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie wyłącznie do robót budowlanych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Przedmiotowy Ośrodek Szkolenia został sklasyfikowany wg Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych jako budynek zbiorowego zamieszkania (PKOB 113). Jednakże, zgodnie z powołanymi wyżej przepisami ustawy o podatku od towarów i usług przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się konkretne, wymienione w cytowanym wyżej przepisie art. 2 pkt 12 ustawy budynki zbiorowego zamieszkania takie jak: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Budynek Ośrodka Szkolenia nie mieści się w tej grupie.
W związku z powyższym prace remontowe wykonane w tym obiekcie podlegają, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podstawową stawką podatku w wysokości 22%.
Jednocześnie tut. organ zauważa, iż wskazana przez inwestora pozycja 161 załącznika Nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług będzie miała zastosowanie dopiero od dnia 1 stycznia 2008 r.
Z treści art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że stawkę podatku w wysokości 7% stosuje się do czynności wymienionych w poz. 161 załącznika Nr 3 do wskazanej ustawy, przy spełnieniu warunków określonych dla budownictwa społecznego na podstawie odrębnych przepisów. Jednakże unormowania zawarte w tym przepisie będą mogły być stosowane dopiero od dnia 1 stycznia 2008 r., co wynika z art. 176 pkt 4 ww. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj