Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bełchatowie
US III/443-155/6390/BW/04
z 3 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe media="all">
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US III/443-155/6390/BW/04
Data
2004.12.03



Autor
Urząd Skarbowy w Bełchatowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Szacowanie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
media
powiązania rodzinne
refakturowanie


Pytanie podatnika
Proszę o udzielenie odpowiedzi na temat refakturowania usług i dokonywania dostaw między małżonkami będącymi podatnikami podatku od towarów i usług.


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uwzględniając stan faktyczny przedstawiony w Pani piśmie złożonym w dniu 11.10.2004r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie niniejszym informuje:

Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), ani też przepisy wykonawcze do ustawy nie regulują zagadnienia refakturowania usług, jednak zdaniem organu należy przyjąć, że z refakturowaniem mamy do czynienia jeżeli występują następujące okoliczności:

  1. przedmiotem refakturowania są usługi,
  2. z usług nie korzysta podmiot (albo korzysta tylko w części), na którego wystawiana jest pierwotna faktura, lecz również podmiot trzeci (odbiorca finalny),
  3. sprzedaż (a właściwie odsprzedaż) musi być dokonywana po cenie zakupu, bez jakiejkolwiek marży narzuconej przez odsprzedającego,
  4. podmiot, który dokonuje refakturowania wystawia na rzecz nabywcy fakturę (refakturę), z uwzględnieniem tej samej stawki podatku VAT, która widnieje na fakturze pierwotnej, wystawionej przez usługodawcę,
  5. w umowie między kontrahentai powinno być zastrzeżone o odrębnym rozliczaniu (refakturowaniu) danego rodzaju czynności.

W przypadku spełnienia powyższych warunków organ nie widzi przeciwwskazań w dokonywaniu refakturowania usług za media.

Zgodnie z przepisami prawa nie ma przeciwwskazań do dokonywania dostaw między małżonkami, będącymi odrębnymi podatnikami podatku od towarów i usług.Transakcje między małżonkami są dopuszczalne, ale jeżeli okaże się, iż powiązania rodzinne miały wpływ na ustalenie ceny organ podatkowy na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług ma prawo do określenia wysokości obrotu na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, pomniejszonych o podatek.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj