Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/2211/2004/D.Sz.
z 25 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/2211/2004/D.Sz.
Data
2004.10.25



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Terytorium

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Wejście w życie


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatek od towarów i usług
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Dotyczy powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.


Jak wynika z pism kontrahent /unijny/ wystawił podatnikowi fakturę przed 1 maja 2004 r., zaś towar wraz z faktura dotarł do podatnika po 1 maja 2004 w związku z czym podatnik wystawia fakturę wewnętrzną z datą odbioru towaru oraz dokumentu źródłowego ustalając dla tej transakcji obowiązek podatkowy z tytułu WNT w chwili wystawienia faktury wewnętrznej.

Stosownie do treści przepisu zawartego w art. 176 pkt. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535) przepisy dotyczące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju weszły w życie w dniu 1 maja 2004 r.

Natomiast z pisma podatnika wynika , iż towar został sprzedany i wydany przez kontrahenta unijnego w kwietniu 2004 r. , co zostało udokumentowane fakturą z datą kwietniową , a faktycznie towar ten został wprowadzony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po dniu 1 maju 2004 r. i dostarczony podatnikowi również po dniu 1 maja 2004 r.

W przedmiotowej sprawie nie ma zatem miejsca wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, o którym mowa w przepisie art. 9 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług lecz towary te powinny być opodatkowane z tytułu importu.

W tym przypadku ma zastosowanie przepis art. 170 ust. 6 w/w ustawy o podatku od towarów i usług , zgodnie z którym za import towarów uważa się również wykorzystanie (wprowadzenie do wolnego obrotu) po dniu 30 kwietnia 2004 r., na terytorium kraju, przez podatnika lub każdy inny podmiot nie będący podatnikiem, towarów dostarczonych im przed dniem 1 maja 2004 r. na terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem lub terytorium nowych państw członkowskich, jeżeli przed 1 maja 2004 r. do dostawy tych towarów na terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem lub na terytorium nowych państw członkowskich miały lub mogły mieć zastosowanie odpowiednio przepisy art. 18 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11 poz. 50 ze zm.) oraz przed dniem 1 maja 2004 r. nie został dokonany import tych towarów w rozumieniu tej ustawy.
W takiej sytuacji urząd celny powinien transakcję spełniającą w/w warunki zakwalifikować jako import towarów, a nie wewnatrzwspólnotowe nabycie i pobrać podatek z tytułu importu towarów.

W świetle powyższego , ponieważ w przedmiotowej sprawie nie ma miejsca wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów , tym samym nie powstaje z tytułu tej transakcji obowiązek podatkowy wynikający z przepisu art. 20 ust. 5 w/w ustawy , co podnosi Strona w przedmiotowym piśmie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj