Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim
US-14/PPM/440-1856/O4/RN
z 3 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-14/PPM/440-1856/O4/RN
Data
2004.12.03



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Dworze Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód osobowy
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
W jakiej wysokości przysługuje odliczenie podatku naliczonego (zwrot) w przypadku sprzedaży samochodu osobowego na eksport ?


Z przedstawionego pisma wynika, iż firma zamierza zakupić samochód osobowy AUDI A-6 w celu jego sprzedaży na eksport. Zgodnie z art. 2 pkt. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.- o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjście, wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt. 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez: a) dostawcę lub w jego imieniu, b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu. Zatem podatnik dokonujący sprzedaży towarów poza obszar Wspólnoty ma prawo do zastosowania stawki podatku 0% zgodnie z art. 41 ust. 6 cyt. ustawy o VAT w eksporcie towarów o którym mowa w ust. 4 i 5 pod warunkiem, że przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Wobec powyższego podatnik pyta:
1) będziemy mieli prawo do obniżenia podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego, a nie o równowartość 50% kwoty podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 5.000,00zł,
2) będziemy mieli prawo do obniżenia podatku należnego lub prawo do zwrotu kwoty podatku akcyzowego zapłaconego w cenie nabytego samochodu. Stosownie do art. 86 ust. 4 pkt. 1 przepis ust. 3 (w którym określono ograniczenia wymienione pkt.1) nie dotyczy przypadków gdy odprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umowy leasingu tych samochodów (pojazdów) stanowi przedmiot działalności podatnika.

Zdaniem Naczelnika o ile stan przedstawiony przez podatnika w zapytaniu jest zgodny ze stanem faktycznym powołany przepis ma zastosowanie.

W myśl art. 19 ust. 6 cyt. ustawy o VAT w przypadku eksportu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.

Ponadto w piśmie podatnik pyta czy będzie miał prawo do obniżenia podatku należnego lub prawo do zwrotu kwoty podatku akcyzowego zapłaconego w cenie nabytego samochodu. Zgodnie z zapisem art. 29 ust. 1 cyt. ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. W przypadku importu towarów w myśl art. 29 ust. 13 cyt. ustawy o VAT m.in. podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy.

Dodatkowo Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż w chwili obecnej organem upoważnionym do orzekania w kwestii podatku akcyzowego jest Naczelnik właściwego Urzędu Celnego.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.) „stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym”.Jak wynika z powyższej regulacji, obowiązek udzielenia informacji dotyczy podatnika, płatnika lub inkasenta.

Podatnikiem, w myśl art. 7 § 1 Ordynacji podatkowej, jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu (art. 8 Ordynacji podatkowej), zaś inkasentem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, obowiązana do pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu (art. 9 Ordynacji podatkowej).

Obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach (art. 4 Ordynacji podatkowej), zaś zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego (art. 5 Ordynacji podatkowej).

Z przedstawionego stanu wynika, że w przedmiotowej sprawie z pytaniem zwrócił się podmiot nie będący podatnikiem podatku VAT w powyższym zakresie.
Skoro o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 z późn. zm.) zwrócił się podmiot nieuprawniony – nie będący w sprawie ani podatnikiem, ani płatnikiem, ani inkasentem - udzielenie jej nie powinno mieć miejsca. Jedynie z uwagi na treść art. 121 Ordynacji podatkowej i wagę problemu oraz fakt, iż podatnik w zapytaniu zaznaczył, że jej udzielenie jest niezbędne do sfinalizowania transakcji Naczelnik udzielił niniejszej informacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj