Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1MUS-1471/NUR2/443-225/04/UD
z 29 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1MUS-1471/NUR2/443-225/04/UD
Data
2004.10.29



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Terytorium

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawka podatku w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów


Słowa kluczowe
dokumentowanie
dostawa wewnątrzwspólnotowa
eksport towarów
nabycie wewnątrzwspólnotowe
stawka
stawki podatku


Pytanie podatnika
1. Czy w przypadku, wszczęcia procedury celnej przy imporcie w kwietniu 2004 r. dopuszczeniu towaru na teren RP w maju 2004 r. mamy do czynienia z importem czy wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru?

2. W przypadku eksportu towarów przy wszczęciu procedury w kwietniu 2004 r. i przekroczeniu granicy po 1 maja 2004 r., mamy do czynienia z eksportem, czy wewnątrzwspólnotową dostawą towarów?

3. Czy podatnik ma prawo do dokonania korekty podatku należnego i wykazania sprzedaży ze stawką 0%, jeżeli do 30 kwietnia nie otrzymał zapłaty (w terminie 40 dni od dnia wydania towaru) za towary nabywane przez nierezydentów, niebędących podatnikami, o których mowa w § 65 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. (Dz. U. z 2002 r. Nr 27, poz. 268), i wykazał sprzedaż ze stawką 22%, a następnie otrzymał zapłatę po 1 maja?

4. Jeżeli Spółka dokonała sprzedaży towarów wymienionych w § 65 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. (Dz. U. z 2002 r. Nr 27, poz. 268) w kwietniu, a zapłatę otrzymała w maju, to czy w takiej sytuacji przysługuje podatnikowi prawo do wykazania w majowym rejestrze sprzedaży ze stawką 0%?

5. Czy dysponując tylko niektórymi dokumentami wymienionymi w art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podatnik ma możliwość zastosowania stawki podatku VAT 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towaru, w przypadku gdy wywóz towarów będących przedmiotem WDT dokonywany jest bezpośrednio przez podatnika dokonującego WDT lub przez jego nabywcę przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy?


Ad.1) Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego zgadza się ze stanowiskiem Spółki, iż w przypadku wszczęcia procedury celnej w kwietniu 2004 r. w związku z importem towarów i dopuszczenia ich do obrotu w maju 2004 r., będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), jednakże właściwą podstawą prawną dla opisanej sytuacji nie będzie, jak twierdzi Podatnik, § 41 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 97 poz. 971), lecz art. 170 ust. 2 ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535).

Ad.2) Zgodnie z § 41 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 971), obniżoną do wysokości 0% stawkę stosuje się do czynności podlegających opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o VAT, z wyłączeniem eksportu i importu towarów lub usług w rozumieniu tych przepisów (czynności spełniających warunki wymienione w § 41 ust. 1 pkt 1-3 w rozumieniu „starej” ustawy nie można było uznać za eksport w rozumieniu ustawy z 8 stycznia 1993 r.), jeżeli w wyniku tych czynności nastąpił wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli łącznie spełnione zostały następujące warunki § 41 ust. 1 pkt 1-3 z z zastrzeżeniem ust. 2 i 3Jeżeli zatem stan faktyczny w Spółce spełnia ww. warunki, z zastrzeżeniem § 41 ust. 2 i 3, to czynności takie należy potraktować jako eksport towarów.

Ad.3) i Ad.4) Za prawidłowe uznać trzeba stanowisko Spółki, iż w okolicznościach faktycznych opisanych w punkcie 3 i 4 należy kierować się przepisami rozporządzenia w dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268). Wskazuje na to stanowisko Ministra Finansów zawarte w piśmie z dn. 24 czerwca 2004 r. nr PP3-812-458/2004/AK/1786, z którego wynika, że wykonanie czynności podlegającej opodatkowaniu VAT powoduje obowiązek rozliczenia podatku według stawek i zasad obowiązujących w dniu realizacji tych czynności. W przedmiotowej sprawie oznacza to, że jeżeli Podatnik, w związku z wykonaniem czynności wymienionych § 65 ust. 1 pkt 1 cytowanego rozporządzenia, nie otrzymał zapłaty w terminie do 40 dnia od dnia wydania towaru, to otrzymanie tej zapłaty w terminie późniejszym uprawnia go do dokonania korekty podatku należnego wg zasady określonej w § 65 ust. 2 pkt 1 ww. rozporządzenia

Ad.5) Opodatkowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawką podatku 0%, zostało w art. 42 ustawy o VAT obwarowane spełnieniem określonych warunków: m.in. posiadaniem przez Podatnika w swojej dokumentacji dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały:wywiezione z terytorium kraju (Polski),dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego, inne niż terytorium kraju.Dokumenty wymienione w art. 42 ust. 3 pkt 1-4 ustawy o VAT z reguły są wystarczające do przeprowadzenia powyższego dowodu. Naczelnik podziela opinię Podatnika, że w przypadku, gdy faktura spełnia rolę specyfikacji, tj. zawiera informacje dotyczące rodzaju i ilości towaru będącego przedmiotem WDT, nie ma konieczności posiadania odrębnej specyfikacji. W art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawodawca stwierdza, że dowodem na dokonanie WDT są „dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju (w tym również wymieniony przez podatnika międzynarodowy samochodowy list przewozowy CMR), z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju – w przypadku, gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi(spedytorowi)”Dopiero w sytuacji, gdy wymienione w art. 42 ust 3 pkt 1-4 dokumenty nie potwierdzają w sposób jednoznaczny dostarczenia towaru do nabywcy, dowód taki mogą stanowić również dokumenty wymienione w ust. 11 pkt 1-3.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu nie zgadza się z opinią Podatnika, że deklaracja INTRASTAT, która jest dokumentem statystycznym, jak również brak monitu ze strony odbiorcy mogą stanowić dowód dostarczenia towaru do nabywcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj