Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu
US.PP-443-43/04
z 23 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP-443-43/04
Data
2004.08.23



Autor
Urząd Skarbowy w Zgorzelcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
prawo do odliczenia
przeróbki
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Czy przysługiwać będzie prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu paliw silnikowych zużytych do napędu samochodu ciężarowego, którego dopuszczalna ładowność nie przekracza ładowności obliczonej na podstawie wzoru określonego w art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy zostanie dokonana zmiana w tym pojeździe, potwierdzona wpisem do dowodu rejestracyjnego, w następstwie której zmniejszy się ilość siedzeń, a tym samym i ładowność określona w oparciu o ten wzór?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu, odpowiadając na pismo w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, iż zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuję prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ograniczenia tego prawa mogą wynikać wyłącznie z ustawy lub z przepisów wykonawczych wydanych na podstawie delegacji ustawowej. Jednym z przepisów ograniczających prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie towarów i usług jest art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Z treści tego przepisu wynika, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy. W ustępie 3 art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług wymienione zostały samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru: Dł = 357 kg + n x 68 kg, gdzie: Dł – oznacza dopuszczalną ładowność, a n – oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy. Z kolei z treści przepisu art. 86 ust. 5 tej ustawy wynika, iż dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy, określana jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectw homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa powyżej, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe.

Z treści przedstawionych powyżej przepisów wynika zatem, że podatnik ma prawo obniżyć podatek należny o podatek naliczony przy zakupie paliwa wykorzystanego do napędu użytkowanego w prowadzonej działalności gospodarczej samochodu ciężarowego, o ile pojazd ten posiada ładowność przekraczającą ładowność wyliczoną w oparciu o przedstawiony powyżej wzór. Przy czym zarówno posiadana przez samochód dopuszczalna ładowność jak i ilość miejsc (siedzeń) niezbędna do wyliczenia ładowności wg wymienionego wyżej wzoru, wynikać muszą z wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectw homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.

Z przedstawionego w złożonym zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż użytkuje Pan w prowadzonej działalności gospodarczej samochód ciężarowy, którego dopuszczalna ładowność nie przekracza ładowności obliczonej na podstawie wzoru określonego w art. 86 ust. 3 wymienionej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym stwierdzić należy, iż w przypadku tego samochodu, zastosowanie będzie miał powołany wyżej przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem nie przysługuje Panu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie paliwa wykorzystanego do napędu tego pojazdu.

W ocenie tutejszego organu podatkowego, opisana przez Pana w złożonym zapytaniu zmiana dokonana w samochodzie ciężarowym, polegająca na wymontowaniu części siedzeń i zmniejszeniu tym samym ich ilości, która to zmiana zostanie odnotowana w dowodzie rejestracyjnym na podstawie opinii stacji diagnostycznej, pozostanie bez wpływu na brak prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie paliwa wykorzystanego do napędu przedmiotowego samochodu. Powołany bowiem wyżej przepis art. 86 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, do którego odwołuje się także art. 88 ust. 1 pkt 3 tej ustawy jednoznacznie wskazuje, iż zarówno dopuszczalna ładowność jak i ilość miejsc (siedzeń) określane są na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectw homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. I tylko dane z tych dokumentów mogą stanowić podstawę do ustalenia, czy użytkowany samochód ciężarowy jest pojazdem wymienionym w przepisie art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. A zatem zmiana dokonana w samochodzie ciężarowym polegająca na zmniejszeniu ilości miejsc (siedzeń), w wyniku której dopuszczalna ładowność pojazdu byłaby wyższa niż ładowność określona na podstawie opisanego powyżej wzoru, o ile nie zostanie potwierdzona wyciągiem ze świadectwa homologacji lub odpisem decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, nie będzie skutkowała wyłączeniem zastosowania do przedmiotowego samochodu przepisu art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym, w ocenie tutejszego organu podatkowego, za niezgodne z obowiązującymi przepisami podatkowymi należy uznać Pana stanowisko wyrażone w złożonym zapytaniu, iż po dokonaniu opisanych w zapytaniu zmian w przedmiotowym samochodzie, potwierdzonych opinią techniczną wydaną przez stację diagnostyczną i zmianą wpisów w dowodzie rejestracyjnym, będzie przysługiwało Panu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie paliwa zużywanego do jego napędu.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy pragnąłby zwrócić uwagę, iż w sytuacji gdy w posiadanym wyciągu ze świadectwa homologacji nie zawarto danych odnośnie dopuszczalnej ładowności samochodu lub ilości miejsc (siedzeń), winien Pan zwrócić się do producenta lub importera pojazdu o wydanie wyciągu, w którym wskazanoby te dane. W przypadku bowiem gdy w wyciągu ze świadectwa homologacji wydanego dla danego samochodu nie określono dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, zgodnie z powołanym wyżej przepisem art. 86 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, pojazd ten uznaje się za samochód osobowy, czego konsekwencją jest między innymi brak prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie paliwa zużywanego do jego napędu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj