Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
USIII/443/106/04
z 6 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443/106/04
Data
2004.12.06



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy dostawie towarów --> Miejsce dostawy towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
moment powstania przychodów
odliczenie podatku od towarów i usług
przemieszczanie towarów
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług - usług budowy grot solnych wykonywanych na terenie Słowacji; zasad wystawiania faktur, momentu powstania obowiązku podatkowego, możliwości odliczenia podatku naliczonego zawartego w zakupach związanych z budową grot oraz momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.


Pismem z 29 września 2004r. (wpływ do Urzędu 4 października 2004r.) zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego o informację w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług – usług budowy grot solnych, które zamierza Pan wykonywać na terenie Krajów Unii Europejskiej, m. in. na terenie Słowacji; zasad wystawiania faktur, momentu powstania obowiązku podatkowego, możliwości odliczenia podatku naliczonego zawartego w zakupach związanych z budową grot oraz momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.Podaje Pan, iż budowa grot solnych polega na wyłożeniu pomieszczenia solą jodowaną po uprzednim jego zabezpieczeniu i zaizolowaniu. W usłudze budowy groty solnej zawarta jest nie tylko robocizna ale również materiały zużyte do jej budowy (nabywane zarówno w Polsce jak i na Słowacji).W zapytaniu precyzuje Pan następujące stanowisko:
–ma Pan prawo do odliczenia podatku naliczonego w fakturach VAT dokumentujących zakupy towarów w kraju i za granicą,
–przemieszczenie towarów z Polski na Słowację nie będzie stanowić dostawy wewnątrzwspólnotowej na podstawie art. 13 ust. 4 pkt 1,
–usługa budowy groty solnej na Słowacji winna być potwierdzona fakturą VAT i opodatkowana na tych samych zasadach jak budowa na terenie kraju,
–obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług jak i w podatku dochodowym od osób fizycznych powstanie w momencie wystawienia faktury.

Działając stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. informuje:

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego – miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.Zatem wykonywane przez Pana usługi w zakresie budowy grot solnych uznawane są za wykonywane w miejscu położenia nieruchomości, tj. w przedmiotowym przypadku na Słowacji i podlegają opodatkowaniu w kraju, w którym faktycznie są wykonywane.. Oznacza to, że nie musi Pan doliczać do do świadczonej usługi polskiego podatku VAT. Ewentualny obowiązek rejestracji na VAT na Słowacji będzie uzależniony od regulacji w tym państwie.. Jeżeli przepisy słowackie przewidują możliwość rozliczenia podatku przez nabywcę usługi (na zasadzie importu usług) , wówczas nie będzie Pan miał obowiązku rejestracji w kraju wykonania usługi.

Mimo, że świadczona przez Pana usługa pozostaje poza zakresem opodatkowania polskim podatkiem od towarów i usług to jednak przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych w kraju, które posłużyły do wykonania usługi za granicą.Stosownie bowiem do art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabywane towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.Natomiast odliczenie podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup towarów za granicą Panu nie przysługuje, gdyż towary te nie są przywożone na terytorium kraju, a tylko taka czynność podlega regulacjom ustawy z dnia 11 marca 2004r.

O tym czy zakup w Polsce materiałów do budowy groty a następnie ich przewóz przez granicę należy potraktować jako część usługi wykonanej poza granicami kraju czy też jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów decyduje rodzaj czynności i etap na jakim ta czynność jest wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja. Na podatniku ciąży obowiązek prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) tj. czy w określonym stanie faktycznym mamy do czynienia za sprzedażą towarów, czy też świadczeniem usług oraz prawidłowego jego opodatkowania. Jeżeli mamy do czynienia z usługą związaną z nieruchomościami to wówczas ma zastosowanie powołany art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług a zatem podlegają one opodatkowaniu w kraju, w którym faktycznie są świadczone.Z kolei zgodnie z art. 13 ust.1 ustawy przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5 rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 (czyli dostawy towarów) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.Z art. 7 ustawy wynika natomiast, iż przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.Z zapytania natomiast nie wynika, że nabywca (firma ze Słowacji) będzie miała prawo rozporządzać przywiezionymi z Polski towarami.

Pan przedstawia stanowisko, iż przemieszczenie towarów z Polski na Słowację nie będzie stanowić dostawy wewnątrzwspólnotowej na podstawie art. 13 ust. 4 pkt 1 ustawy.Stosownie do tego przepisu , przemieszczenia towarów, o którym mowa w ust. 3, przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, w przypadku gdy towary są instalowane lub montowane z próbnym uruchomieniem lub bez niego, dla których miejscem dostawy zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli towary te są przemieszczane przez tego podatnika dokonującego ich dostawy lub na jego rzecz.Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy miejscem dostawy towarów w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.W myśl powołanych powyżej przepisów , w przypadku gdyby dokonywał Pan na rzecz słowackiego nabywcy dostawy towarów wraz z ich montażem na Słowacji przewiezienie tych towarów na Słowację nie podlega opodatkowaniu z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy , gdyż opodatkowaniu na Słowacji podlega cała transakcja obejmująca wartość dostarczonego towaru oraz usługi jego montażu. Podatek ten winien być rozliczony na Słowacji, według stawki obowiązującej w tym kraju. Miejscem opodatkowania transakcji jest kraj, w którym towary są montowane.W przypadku gdy dokona Pan dostawy na rzecz podatnika zidentyfikowanego na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, w którym towary są montowane, ciężar rozliczenia podatku z tej dostawy wraz z montażem spoczywa na nabywcy .Natomiast jeżeli dostawa towaru wraz z montażem zostanie dokonana dla osoby nie będącej podatnikiem VAT, będzie Pan zobowiązany do zarejestrowania się dla potrzeb VAT w kraju, w którym towary są montowane , w celu rozliczenia podatku VAT z tytułu dokonanej dostawy towarów wraz z ich montażem.Reasumując, jeżeli dokona Pan na rzecz kontrahenta ze Słowacji dostawy towarów wraz z usługą ich montażu to zastosowanie będzie miał przepis art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług . Natomiast jeżeli wykona Pan usługę budowlaną zastosowanie znajdzie przepis art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy, z tym, że w obu przypadkach miejsce opodatkowania transakcji przypada poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W części dotyczącej określenia momentu uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych – Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje.Zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze. zm.) za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e – 1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1)wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2)wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3)otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.W myśl powołanego wyżej przepisu w przedstawionej w zapytaniu sytuacji datą powstania przychodu dla celów podatku dochodowego będzie dzień wystawienia faktury nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonana zostanie usługa, w tym częściowo wykonana usługa jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj