Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
DF-415/11/04
z 9 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DF-415/11/04
Data
2004.12.09



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Pobór zaliczek przez pozostałych płatników


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
zakład aktywności zawodowej
zakład pracy chronionej
zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych
zaliczka miesięczna
zaliczka na podatek
zatrudnianie niepełnosprawnych


Pytanie podatnika
W jaki sposób ma pobrać zaliczki na podatek zakład pracy chronionej w przypadku kiedy pracownik przekroczył pierwszy próg skali podatkowej i złożył zakładowi pracy oświadczenie o zamiarze rozliczenia się wspólnie z żoną ?


Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym na 2004r. , płatnicy będący zakładami pracy chronionej lub zakładami aktywności zawodowej , kwoty pobranych zaliczek na podatek od przychodów z tytułów określonych w art. 12 oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez tych płatników :1/ za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali, o której mowa w art. 27 ust.1 ( na 2004r. kwoty 37.024zł )przekazują : a/ w 10 % na Państwowy Fundusz Rehabilitacji osób Niepełnosprawnych, b/ w 90% na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych,2/ za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę, o której mowa w pkt 1, przekazują na zasadach określonych w ust. 1 - na rachunek urzędu skarbowego właściwego wg siedziby płatnika.

Analiza językowa tego przepisu wskazuje , że ustawodawca uzależnił przekazanie kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy na PFRON oraz ZFRON od spełnienia trzech warunków tj. od : 1/ rodzaju otrzymywanego przez podatnika dochodu - przekazania na powyższe fundusze podlegać mogą tylko takie zaliczki, które pobrane zostały od przychodów ze stosunku pracy( lub tytułów pokrewnych ) oraz zasiłków z ubezpieczenia społecznego,2/ kwoty osiąganych przez pracownika dochodów u płatnika- przekazaniu na powyższe fundusze podlegać mogą tylko takie zaliczki, które pobrane zostały za miesiące, w których dochód u tego płatnika nie przekroczył od początku roku kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej oraz za miesiąc, w którym dochód przekroczył tę kwotę ,3/statusu płatnika - przekazaniu na powyższe fundusze podlegać mogą tylko takie zaliczki, które zostały pobrane przez płatnika posiadającego status zakładu pracy chronionej ( lub zakładu aktywności zawodowej )

Ze stanu faktycznego sprawy wynika,że płatnik ma status zakładu pracy chronionej i jako płatnik pobiera zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodów ze stosunku pracy lub od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego.Ponieważ jednak dochód pracownika ( podatnika ) przekroczy pierwszy próg podatkowy tj. kwotę 37.024 zł, to płatnik ma obowiązek przekazać kwoty pobranych od tego dochodu zaliczek na podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego wg siedziby płatnika w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru.Złożenie przez pracownika ( podatnika ) oświadczenia o zamiarze rozliczenia się wspólnie z żoną nie stanowi podstawy prawnej do przekazywania zaliczek wg zasad określonych w art. 38 ust. 2 pkt 1 gdyż skutkiem tego jest wyłacznie obniżenia należnej zaliczki. Nie zmienia to jednak faktu, iż dochódpodatnika osiągnięty u tego płatnika w roku podatkowym przekroczył kwotę pierwszego progu podatkowego.W świetle powyższego , Urząd Skarbowy w Pile nie podziela stanowiska płatnika zaprezentowanego w piśmie z dnia 10.11.2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj