Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PP/443-83-119/2004
z 12 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-83-119/2004
Data
2004.07.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja
impreza artystyczna
kultura
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy Ośrodek Kultury, którego działalność polega na upowszechnianiu i ochronie dorobku kultury, a więc na wspieraniu i promocji twórczości, edukacji i oświaty kulturalnej, działań i inicjatyw kulturalnych oraz ochronie dziedzictwa narodowego zakwalifikowanej do symbolu PKWiU 92.32.10-00.00 podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ?


Dla celów stosowania nowej ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) nadal ma zastosowanie Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

Jak wynika z opisanego stanu faktycznego Ośrodek Kultury jest instytucją kultury, której działalność polega na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie dorobku kultury, a więc na wspieraniu i promocji twórczości, edukacji i oświaty kulturalnej, działań i inicjatyw kulturalnych oraz ochronie dziedzictwa narodowego.

Usługi te zostały przyporządkowane do symbolu PKWiU 92.32.10 – 00.00 i zgodnie z zał. Nr 4 poz. 11 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług są zwolnione z podatku od towarów i usług.

Jednak różnorodne formy działalności oraz pozyskiwania dodatkowych środków do jej finansowania mogą stwarzać problem z właściwym ich zaklasyfikowaniem i opodatkowaniem.

Ad. 1/ opłaty dokonywane przez uczestników imprez za udział w konkursach stanowiące dopłaty za koszty ponoszone w związku z organizacją konkursu, w tym związane także z zapewnieniem noclegów i wyżywienia uczestnikom, należy uznać jako jeden z elementów składowych imprezy kulturalnej, gdyż opłaty te nie mają charakteru odpłatności za zakup usług lub towarów na rzecz uczestników i nie mają na celu osiągnięcia zysku z imprezy,

ad. 2/ sfinansowanie konkursowej imprezy z dotacji otrzymanej przez zleceniodawcę organizacji tej imprezy nie wywołuje skutku jej opodatkowania jak od dotacji celowej, gdyż to nie Ośrodek Kultury jest podmiotem tej dotacji,

ad. 3/ dofinansowanie przez wpłaty od sponsorów lub współorganizatorów imprez kulturalnych o charakterze konkursowym nie rodzi skutków podatkowych od tych wpłat,

ad. 4/ zgodnie z art. 90 cyt. ustawy podatek naliczony wynikający z faktur VAT dot. zakupów związanych z czynnościami, od których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego jak i z czynnościami, od których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, ze względu na brak możliwości odrębnego określenia kwot podatku naliczonego można rozliczyć proporcją ustaloną przez jednostkę lub po uzgodnieniu jej z naczelnikiem urzędu skarbowego. Zasadą jest, że tylko podatek naliczony w zakupach towarów i usług związanych wyłącznie z czynnościami, od których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie podlega odliczeniu.

ad. 5/ bezpłatne zaproszenia na imprezy artystyczne oraz nieodpłatnie przekazywane katalogi zawierające materiały z wystaw organizowanych przez Ośrodek Kultury spełniają rolę środków wyrazu służących propagowaniu, upowszechnianiu i promowaniu kultury, a więc stanowią jeden z elementów realizacji celów statutowych Ośrodka i jako taki podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług,

ad. 6/ Przepis art. 29 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usługi.

Z przepisu wynika, iż jakiekolwiek dofinansowanie otrzymane przez podatnika, stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, podlega opodatkowaniu. Sytuacja taka występuje wtedy, gdy dotacja ma bezpośredni związek z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług tj. istnieje zależność pomiędzy dotacją, a ilością lub wartością świadczonych usług lub dostaw (np. pokrycie części ceny lub rekompensata z powodu obniżenia ceny). Jeżeli związku takiego nie ma, a dotacja jest wykorzystywana na wydatki związane z prowadzoną działalnością statutową, wówczas otrzymana dotacja nie stanowi obrotu podlegającego opodatkowaniu.

Istotne znaczenie ma więc kwalifikacja uzyskanej dotacji, warunki jej przyznawania.

Przedstawiony przez podatnika stan faktyczny nie daje jednak podstaw do udzielenia jednoznacznej odpowiedzi.

ad. 7/ darowizny pieniężne przekazywane przez podmioty sponsorujące daną imprezę nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług u nabywcy, tj. przez Ośrodek,

ad. 8/ dotacja inna niż określona w art. 29 ustawy nie powinna być ujmowana w deklaracjach miesięcznych VAT-7, służy ona jedynie wyliczeniu proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj