Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-3-443/73/04
z 3 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-3-443/73/04
Data
2004.12.03



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
nabycie wewnątrzwspólnotowe
Numer Identyfikacji Podatkowej


Pytanie podatnika
Jestem podatnikiem VAT zarejestrowanym w Polsce i mam nadany numer NIP dla potrzeb wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i usług. Nabywam części samochodowe we Włoszech, Francji, Holandii. Kontrahenci wystawiając faktury bądż rachunki nie umieszczają swojego nr NIP i stawki 0% odpowiadającej wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, lub umieszczają zarówno NIP, jak i stawki VAT odpowiadające wysokości tych towarów w ich kraju.Zwracam się z prośbą o odpowiedź na pytania:1) Czy na fakturach wystawionych ze stawką VAT-u i z NIP-em wartość podatku VAT ma zostać policzona od wartości netto? Czy będzie to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?2) Jak postąpić w przypadku, gdy na rachunek lub na fakturze brak jest numeru NIP i potwierdzenia tego numeru przez dostawcę zagranicznego? Czy w takim wypadku to zdarzenie gospodarcze traktowane traktowane będzie przez Urząd Skarbowy jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 02.11.2004r., na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / Dz.U.Nr 137 poz.926z późn.zm./informuje:

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535) w art. 5 ust. 1 pkt 4 stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Art. 9 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Przepis ten stosuje się pod warunkiem, że nabywcą i dostawcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć nabywcy czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika - art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. a i pkt 2 cyt.ustawy. Art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT stanowi, iż podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 20 ust. 5, powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. Ustęp 6 tegoż artykułu stanowi, iż w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu- art. 25 ust. 1 cyt.ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika :-że otrzymuje Pan faktury zawierające wyszczególnioną wartość netto oraz podatek VAT zapłacony kontrahentowi zagranicznemu oraz,że faktury zawierają numery VAT Unii Europejskiej. Oznacza to, iż nabycie powyższych towarów uważa się za nabycie wewnątrzwspólnotowe podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów na terytorium Polski mamy co do zasady do czynienia wówczas, gdy nabywcą towarów jest podatnik podatku od towarów i usług i nabywane towary mają służyć nabywcy czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 31 ust.1 ustawy podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest zobowiązany zapłacić. Kwota należnego podatku wyliczona z tego tytułu przez podatnika, stanowi co do zasady podatek naliczony, zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 2 cyt.ustawy. Podatnik powinien wystawić tzw. wewnętrzną fakturę VAT (art. 106 ust. 7 ustawy). Zasady wystawiania faktur wewnętrznych określa §28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie m.in. zasad wystawiania faktur (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 971). Od nabycia towarów winien Pan naliczyć podatek należny wg stawek właściwych dla dostawy takich samych towarów na terytorium kraju oraz może Pan odliczyć podatek naliczony zgodnie z warunkami określonymi w ustawie o podatku od towarów i usług. O zwrot podatku zapłaconego w kraju Unii Europejskiej może się Pan zwrócić do właściwych tam organów podatkowych.

Ustosunkowując się do pytania, czy w przypadku gdy na fakturze brak jest nr NIP to czy taką transakcje można uznać za nabycie wewnątrzwspólnotowe ?-informuję:

gdy na fakturze wystawionej przez kontrahenta zagranicznego brak jest nr NIP lecz podatnik wystawiający fakturę jest podatnikiem podatku od wartości dodanej należy traktować taką transakcję jako nabycie wewnątrzwspólnotowe.

Ma tu zastosowanie art. 86 ust. 2 pkt 4 cyt.ustawy stwierdzający że kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Artykuł 86 ust. 10 pkt 2 ustawy stanowi, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów dla której podatnikiem jest nabywca.

Niniejsza informacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego i jest aktualna na dzień jej wydania do czasu zmiany stanu prawnego /przepisów podatkowych/ lub stanu faktycznego przedstawionego przez stronę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj