Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/RPŁ/423-87/04/GK
z 22 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/RPŁ/423-87/04/GK
Data
2004.07.22



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
abonament
przychody ze stosunku pracy
świadczenia na rzecz pracowników
świadczenie okresowe
usługi medyczne
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu wartość nieodpłatnych świadczeń medycznych udzielonych pracownikom, w przypadku gdy zapłata za te świadczenia dokonywana jest w fprnie abonamentu. Zapytanie dotyczy badań wstępnych i okresowych oraz świadczeń nieobowiązkowych. Czy w/w świadczenia stanowią dla pracodawcy k.u.p?


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 25.06.2004 r. (data wpływu do Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie 28.06.2004 r.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stosownie do art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, iż zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zwanej dalej updf "Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt. 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń."

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 1 updf "Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, róznego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych."

W związku z powyższym należy uznać, iż nie stanowią przychodu pracownika Spółki:

  • wartość otrzymanych świadczeń medycznych do ponoszenia, których zobowiązują pracodawcę przepisy kodeksu pracy oraz
  • opłata mająca ogólny charakter za usługi medyczne nieobowiązkowe opłacana w formie abonamentu - gdyż daje jedynie możliwośc skorzystania z usług medycznych.

Natomiast wartość otrzymanych przez pracowników nieobowiązkowych świadczeń zdrowotnych będzie stanowić przychód jako wartość nieodpłatnych świadczeń jedynie wtedy, gdy możliwe jest określenie wartości świadczenia, z jakiego konkretny pracownik lub poszczególni członkowie jego rodziny faktycznie skorzystali.

Wówczas wartość tego świadczenia ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2-2b updf.

Odnośnie zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów wartości w/w świadczeń Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt. 65 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, z wyjątkiem poniesionych kosztów świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw.

Ponieważ podatnik nie wymienia za jakie konkretnie rodzaje usług medycznych oprócz badań okresowych i wstępnych - płaci abonament, organ podatkowy nie jest w stanie jednoznacznie ocenić czy istnieje obowiązek świadczenia tych usług wynikający z przepisów innych ustaw np. ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj