Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP-2-443/111/04
z 16 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-2-443/111/04
Data
2004.11.16



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy dostawie towarów


Słowa kluczowe
miejsce
nabycie wewnątrzwspólnotowe
opodatkowanie


Pytanie podatnika
Stan faktyczny
Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nabywa towary od podmiotu mającego swoją siedzibę na terytorium Szwajcarii. Dostawca ten nie jest zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług, jak również nie jest podatnikiem od wartości dodanej. Podmiot szwajcarski nabywa towary od podatnika od wartości dodanej posiadającego siedzibę naterytorium Portugalii. Podatnik portugalski jest producentem tychże towarów. Towary te są bezpośrednio dostarczane z Portugalii do Polski na warunkach CIP-Lublin (Carriage and InsurancePaid To...) - na ryzyko dostawcy, tj. podmiotu szwajcarskiego. Z uwagi na to, że organizatorem transportu jest podmiot szwajcarski, który ponosi odpowiedzialność i jego finansowy ciężar transport (wysyłkę) należy przyporządkować jego dostawie.
Pytanie podatnika
W tym stanie faktycznym powstają wątpliwości dotyczące miejsca opodatkowania tej transakcji?


Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 20.10.2004r. (data wpływu do tut. Urzędu 20.10.2004r.) informuje:

Z przedstawionego w w/w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka nabywa towary od podmiotu mającego siedzibę na terytorium Szwajcarii, który nie jest zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług, jak również nie jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Podmiot szwajcarski nabywa towary od podatnika podatku od wartości dodanej posiadającego siedzibę na terytorium Portugalii, będącego producentem tych towarów. Towary te są bezpośrednio dostarczane z Portugalii do Polski na ryzyko dostawcy, tj. podmiotu szwajcarskiego, który jest organizatorem transportu i ponosi jego finansowy ciężar.

Transakcja przemieszczania towarów z Portugalii do Polski w ramach umowy sprzedaży i przyporządkowaniu transportu dostawie dokonanej przez podmiot szwajcarski nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535).Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, należy rozumieć nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Zasady dotyczące wewnątrzwspólnotowego nabycia stosuje się pod warunkiem, że:
1) nabywcą towarów jest:
- podatnik VAT lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
- osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa wyżej;
2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem VAT lub podatnikiem podatku od wartości dodanej.
W świetle powyższego, dostawa pomiędzy podmiotem szwajcarskim a Spółką "M" nie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, gdyż firma szwajcarska nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług (podatku od wartości dodanej).Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy o VAT „w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru jest przyporządkowana tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport jest przyporządkowana dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że nabywca ten udowodni, że wysyłkę lub transport towaru należy zgodnie z zawartymi przez niego warunkami dostawy przyporządkować jego dostawie”.Dostawę towarów, która poprzedza wysyłkę lub transport towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów zgodnie z art. 22 ust. 3 ustawy o VAT.

Zgodnie z powyższym dostawa towarów dokonana przez podmiot szwajcarski do "M" Polska Sp. z o.o. jest dostawą dokonaną na terenie Portugalii i powinna być opodatkowana według zasad tam obowiązujących oraz nie podlega opodatkowaniu w Polsce na podstawie art. 22 ust. 3 pkt 1 w związku z ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj