Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO-415/PD/145/04/GS
z 6 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO-415/PD/145/04/GS
Data
2004.12.06



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
rozliczenia bezgotówkowe
transakcja


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży hurtowej i detalicznej gazu propan – butan. Sprzedaż dokonywana jest na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą, jak również osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. W związku z występowaniem różnych interpretacji art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807) – Podatnik zwraca się z prośbą o wyjaśnienie: Czy wartość transakcji sprzedaży, która nie przekracza równowartości 15000 EURO przeliczonych na złote według kursu średniego walut obcych ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca, w którym dokonano transakcji, może odbyć się gotówkowo, czy tylko i wyłącznie za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy?


Z dniem 21 sierpnia 2004 r. weszła w życie ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807). Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy, dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy: 1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz 2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez NBP ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Z ww. przepisu wynika, iż obowiązek rozliczeń bezgotówkowych dotyczy tylko transakcji przeprowadzanych między przedsiębiorcami, o których mowa w art. 4 cytowanej ustawy, ale tylko wtedy, gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15.000 euro, bez względu na liczbę wynikającej z niej płatności.

Oznacza to, że: - w sytuacji gdy strony transakcji, której wartość przekracza 15.000 euro dokonują częściowych płatności, lub przyjmują częściowe płatności w wysokości niższej niż 15.000 euro (w ramach tej transakcji), również mają obowiązek przekazania lub przyjęcia tej częściowej płatności za pośrednictwem rachunku bankowego, - płatności między przedsiębiorcami w kwocie równej lub niższej niż równowartość 15.000 euro mogą być dokonywane gotówką, - obowiązek płatności za pośrednictwem rachunku bankowego w ogóle nie dotyczy rozliczeń przedsiębiorcy z osobami czy instytucjami, które przedsiębiorcami nie są, czyli rozliczeń wynikających z umów konsumenckich. Przedsiębiorca więc może przyjąć od konsumenta płatność w gotówce za towar czy usługę, bez względu na wysokość tej transakcji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj