Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-275/04/CIP/04
z 14 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-275/04/CIP/04
Data
2004.05.14



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja


Słowa kluczowe
biżuteria
handel
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
rozpoczęcie działalności gospodarczej
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy rozpoczynając działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży pamiątek i biżuterii srebrnej zapytujący winien dokonać rejestracji w podatku od towarów i usług?Zdaniem zapytującego nie ma on obowiązku rejestracji w podatku od towarów i usług do momentu przekroczenia ustawowego progu obrotów uprawniających do skorzystania ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.


Stan faktyczny:

Zapytujący zamierza rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na handlu pamiątkami i biżuterią srebrną.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8.

Przepis art. 113 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Z przywołanych wyżej przepisów wynika, iż podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w ciągu roku podatkowego może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego do momentu przekroczenia w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, wartości sprzedaży wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro.

W myśl art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. a cytowanej ustawy zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz podatników dokonujących dostaw wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali.

Oznacza to, iż podatnik dokonujący dostawy biżuterii srebrnej nie może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 9 cytowanej ustawy.

Zatem stwierdzić należy, iż podatnik rozpoczynający działalność gospodarcza polegającą na handlu pamiątkami i biżuterią srebrną, przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży winien dokonać zgłoszenia rejestracyjnego w podatku od towarów i usług zgodnie z art. 96 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj