Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP-443/123/04
z 16 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/123/04
Data
2004.07.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
nabycie wewnątrzwspólnotowe
przemieszczanie towarów


Pytanie podatnika
Czy przemieszczenie towarów należących do tego samego przedsiębiorstwa z Polski do innego państwa Wspólnoty Europejskiej stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów?


W myśl art. 13 ust. 3 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), wewnątrzwspólnotową dostawą towarów jest również przemieszczenie przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego Unii, które zostały przez tego podatnika na terytorium Polski w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego.

Przepis ten rozszerza zatem pojęcie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na czynności nie mające charakteru dwustronnych (czynionych za wynagrodzeniem) polegające na przemieszczeniu (transferze) towarów przedsiębiorstwa z Polski do innego kraju wspólnotowego (np. do jego magazynu ), w którym mają posłużyć wykonywanym tam przez niego jako podatnika czynnościom opodatkowanym.

Regulacja ta koreluje z unormowaniem zawartym w art. 11 ust. 1 cyt. ustawy, gdzie przedstawiono sytuację odwrotną tzn. przemieszczenie towarów ( np. z jego zakładu, magazynu lub importowanego na terytorium Unii) z terytorium innego kraju wspólnotowego, które zrównano z pojęciem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem.

Zgodnie z tym schematem zarejestrowany jako podatnik VAT UE przedsiębiorca przemieszczając towar z Polski na obszar innego kraju członkowskiego traktuje tę dostawę jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, opodatkowując ten transfer w Polsce według stawki 0% co pozwala mu na odliczenie naliczonego podatku VAT przy nabyciu towaru (jeżeli będzie służył on tam do działalności jako podatnikowi).

Ustawodawca wyłącza jednak w art. 13 ust. 4 niektóre przypadki przemieszczenia towarów pomiędzy Polską, a innymi krajami Unii jako dostawę wewnątrzwspólnotową, tj. gdy:

  1. towary są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, dla których miejscem dostawy zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli towary te są przemieszczane przez tego podatnika dokonującego ich dostawy lub na jego rzecz;
  2. przemieszczenie towarów następuje w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju;
  3. towary są przemieszczane na pokładach statków, samolotów lub pociągów w trakcie transportu pasażerskiego wykonywanego na terytorium Wspólnoty z przeznaczeniem dokonania ich dostawy przez tego podatnika na pokładach tych pojazdów;
  4. towary mają być przedmiotem eksportu towarów przez tego podatnika, pod warunkiem że podatnik posiada dokument celny potwierdzający rozpoczęcie procedury wywozu na terytorium kraju, jeżeli wywóz z terytorium Wspólnoty jest potwierdzany przez urząd celny wyjścia na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
  5. towary mają być przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonanej przez tego podatnika, jeżeli przemieszczenie towarów następuje na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego, do którego dokonywana jest ta wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów;
  6. na towarach mają zostać wykonane usługi na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, na rzecz tego podatnika, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną z powrotem przemieszczone na terytorium kraju;
  7. towary mają być czasowo używane na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące, w celu świadczenia usług przez tego podatnika;
  8. towary mają być czasowo używane przez tego podatnika na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące, pod warunkiem że import takich towarów z terytorium państwa trzeciego z uwagi na ich przywóz czasowy byłby zwolniony od cła.

W przypadku gdy ustaną powyższe okoliczności, przemieszczenie towarów uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W sytuacji przedstawionej przez Spółkę następować będzie przemieszczenie towarów wyprodukowanych przez firmę z Polski do Niemiec i złożenie ich w magazynie konsygnacyjnym. Przemieszczenie to ma na celu ich dalszą odsprzedaż kontrahentowi niemieckiemu, czyli towary te bezsprzecznie będą służyć Państwu jako podatnikowi podatku VAT czynnościom opodatkowanym.

W związku z czym w przedmiotowej sytuacji wyczerpane są ustawowe znamiona dostawy wewnątrzwspólnotowej zawarte w art. 13 ust. 3 cyt. ustawy tj.:

  1. przemieszczenie towarów z Polski do innego państwa członkowskiego;
  2. przemieszczenie towarów należących do podatnika następuje, przez niego lub na jego rzecz;
  3. towary te są przez podatnika wytworzone, wydobyte lub nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia lub zaimportowane;
  4. towary te mają służyć wykonywanym tam przez niego jako podatnika opodatkowanym.

Mając powyższe na uwadze w przedmiotowym przypadku Spółka jako podatnik zarejestrowany do podatku VAT na terenie Polski dokonywała będzie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 20 ust. 1 lub 2 tj. 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, a w przypadku gdy przed upływem ww. terminu, podatnik wystawił fakturę, z chwilą wystawienia faktury.

Transakcje zawierane pomiędzy firmą podatnikiem, a kontrahentem Niemieckim, w stosunku do towarów znajdujących się na terenie Niemiec, nie będą podlegały Polskim przepisom o VAT.

Kwestie opodatkowania podatkiem od wartości dodanej na terenie Niemiec reguluje obowiązujący tam system podatkowy. Zatem obowiązki podatkowe np. w zakresie rejestracji należy ustalać w oparciu o przepisy niemieckie a organami właściwymi w tej sprawie są władze podatkowe Niemiec.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj