Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzezinach
I-415/8/2004
z 25 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/8/2004
Data
2004.11.25



Autor
Urząd Skarbowy w Brzezinach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
organizacje pożytku publicznego
pożytek publiczny


Pytanie podatnika
  1. Czy pracownik zachowuje prawo do odliczenia od podatku równowartości 1% podatku należnego, jeżeli pracodawca, posiadając jego pisemne upoważnienie: - po zakończeniu roku podatkowego, przed rocznym rozliczeniem oodatku dochodowego pracownika dokonuje jednorazowo potrącenia z wynagrodzenia pracownika, a następnie wpłaca potrącone sumy na konto podmiotu posiadającego status organizacji pożytku publicznego? - lub dokonuje potrąceń comiesięcznych odprowadzając je jak wyżej.
  2. Czy skorzystanie przez pracownika z prawa do odliczenia od podatku równowartości 1 % podatku należnego uniemożliwia rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych przez pracodawcę (PIT-40)?
  3. W jaki sposób pracodawca powinien dokumentować pobranie i odprowadzenie potrąconych kwot i jakie dokumenty powinien wydać pracownikowi na jego żądanie?


Stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzezinach w odpowiedzi na złożone zapytanie o udzielenie informacji w zakresie stosowania prawa podatkowego wyjaśnia:

Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96 , poz. 874 ze zm.) wprowadziła:

    - art. 27d do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r poz. 176 ze zm),

- art 14a do ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm). Ww przepisy regulują nową ulgę podatkową, która realizowana jest poprzez odliczenie od podatku, jeżeli podatnik w terminie od dnia 1 stycznia roku podatkowego, w którym składane jest zeznanie, do dnia złożenia tego zeznania, nie później niż do dnia upływu terminu określonego dla złożenia zeznania dokonał wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego dzialającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego. Ogólna kwota odliczenia z tytuhi wydatków faktycznie poniesionych na wpłatę na rzecz organizacji pożytku publicznego nie może przekroczyć 1% podatku należnego, wykazanego w zeznaniu. Należy zwrócić uwagę, że przepis mówi o podatku należnym. Oznacza to, że ustalająe kwotę odliczenia należy brać pod uwagę podatek obliczony od dochodów podatnika po pomniejszeniu o odliczenia od podatku inne niż wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, w tym o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne - art. 27b.

Zgodnie z art. 27d ust. 4 pkt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za dokument potwierdzający dokonanie wydatków podlegąjących odliczeniu uznaje się dowód wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego. Przy czym z dowodu tego musi w szczególności wvnikać: nazwisko i imię oraz adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata.

Od 1 stvcznia 2004 r. zmianom uległy zasady dokonywania przez platników rocznego obliczenia podatku podatników . Na mocy regulacji art. 37 o p.d.o.f. płatnicy dokonują rocznego obliczenia podatku podatnika według ustalonego wzoru na zasadach określonych w art. 27 jeżeli podatnik złoży płatnikowi przed dniem 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym, oświadczenie sporządzone według ustalonego wzoru, które traktuje się na równi z zeznaniem, że:

1. poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał innych dochodów, z wyjątkiem dochodów określonvch w art. 28 i 30 oraz w art. 30a i 30b,

2. nie korzysta z odliczeń, z zastrzeżeniem art. 37 ust. 1a pkt. 2-4,

3. nie korzysta z możliwości opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 6 ust. 2 lub 4,

4. nie zmniejsza podatku, na zasadach określonych w art. 27d,

5. nie ma doliczenia kwot uprzednio odliczonych, z zastrzeżeniem art. 37 ust. 1a pkt.5 .

Powyższe wyjaśnienia wyraźnie wskazują kto i na jakich zasadach może dokonywać odliczenia od podatku z tytułu dokonanych wplat na rzecz organizacji pożytku publicznego. Z przedmiotowego odliczenia mogą skorzystać osoby fizyczne składając zeznanie podatkowe za 2004 rok.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj