Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głogowie
PP.443/41/04
z 12 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/41/04
Data
2004.08.12



Autor
Urząd Skarbowy w Głogowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy podatnik jako podatnik podatku od towarów i usług (NIP PL ……………) zarejestrowany w Polsce, może zastosować stawkę 0 % sprzedając towar sobie jako podatnikowi podatku od wartości dodanej zarejestrowanemu w Niemczech, któremu nadano NIP DE ……………?
Towary będą zawiezione własnym transportem, a podatnik, jako podatnik podatku od towarów i usług, będzie posiadał w Polsce kopię faktury oraz specyfikacje poszczególnych sztuk. Dokument potwierdzający przyjęcie towaru będzie podpisany przez podatnika, jako wysyłającego, ale w Niemczech, już jako podatnika niemieckiego. Firma zarejestrowana w Niemczech sprzedawać będzie towar na terenie Niemiec wg niemieckiego prawa podatkowego. Sprzedaż odbywać się będzie przede wszystkim osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
Ponadto podatnik zapytuje się, czy stawka 0 % będzie przysługiwać gdyby polska firma podatnika sprzedawała tylko jego niemieckiej firmie i nie byłoby sprzedaży w Polsce.
Podatnik jest zdania, iż może zastosować stawkę „zerową”, pomimo że prowadzi dwie różne firmy, w dwóch różnych krajach członkowskich Wspólnoty Europejskiej.


Zgodnie z przepisem art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika (osobę prawną, jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej, osobę fizyczną wykonującą samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności), lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego.
Przepis ten rozszerza pojęcie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zdefiniowane w art. 13 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług na czynności polegające na przemieszczaniu towarów przedsiębiorstwa z Polski do innego kraju Wspólnoty, w którym mają posłużyć wykonywanym tam przez niego jako podatnika czynnościom.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, podatnik dokonuje transferu towarów z Polski do Niemiec celem ich dalszej sprzedaży, w związkuz czym uzyskał z niemieckiego urzędu skarbowego numer identyfikacyjny.
Należy zatem stwierdzić, iż przemieszczenie tych towarów stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Ponadto trzeba dodać, iż aktualnie obowiązująca ustawa o podatku od towarów i usług nie wiąże istnienia statusu prawnego dostawy wewnątrzwspólnotowej z koniecznością wystąpienia sprzedaży (dostawy) w Polsce.
Stosownie do przepisu art. 42 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:
1) podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnatrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;

2) podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Jak wskazano powyżej, transfer towarów przedsiębiorstwa w stanie faktycznym przedstawionym przez podatnika stanowi dostawę wewnątrzwspólnotową i przy spełnieniu warunków określonych w art. 42 ust. 1 omawianej ustawy podlegać będzie opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0%.
Należy jeszcze uzupełnić, iż w myśl przepisu art. 42 ust. 4 cyt. ustawy o VAT, w przypadku wywozu towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bezpośrednio przez podatnika dokonującego takiej dostawy lub przez jego nabywcę, przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy, podatnik oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 3, powinien posiadać dokument zawierający co najmniej:
1) imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz nabywcy tych towarów;
2) adres, pod który są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby lub miejsca zamieszkania nabywcy;
3) określenie towarów i ich ilości;
4) potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca, o którym mowa w pkt 1 lub 2, znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
5) rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary lub numer lotu – w przypadku gdy towary przewożone są środkami transportu powietrznego.
Biorąc powyższe pod uwagę, tut. organ podziela pogląd podatnika w kwestii zastosowania stawki 0 % opodatkowania podatkiem od towarów i usług w przedmiotowej sytuacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj