Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IUSIPD1/1/415/37/04
z 21 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IUSIPD1/1/415/37/04
Data
2004.06.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
podatek liniowy
upływ terminu


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji gdy podatnik rozpoczął działalność z dniem 1 kwietnia 2004 r., a pierwszy przychód wystąpi w miesiącu maju 2004 r. oświadczenie o opodatkowaniu dochodów w formie podatku liniowego podatnik może złożyć przed osiągnięciem pierwszego przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej?


Zagadnienie opodatkowania podatkiem liniowym zostało uregulowane przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z art. 9a ust. 2 tej ustawy „podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Z treści tego zapisu jednoznacznie wynika, iż podatnik ma obowiązek złożyć oświadczenie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej wynika z treści Zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, natomiast w przypadku składania oświadczenia w dniu uzyskania pierwszego przychodu należy wziąć pod uwagę zapis art. 14 ust. 1c lub 1f ustawy o podatku dochodowym.

Przepisy zawarte w art. 14 ust. 1c i 1f stanowią:

ust. 1c - Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e-1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

ust. 1f. - Jeżeli podatnik:

  1. jest podatnikiem podatku od towarów i usług niekorzystającym ze zwolnienia od tego podatku oraz
  2. prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, oraz
  3. ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury, zgodnie z odrębnymi przepisami

-za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona; w przypadku gdy zdarzenia, o których mowa w ust. 1c, nastąpiły w grudniu danego roku podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione w roku następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień roku podatkowego, w którym miały miejsce te zdarzenia.

Biorąc pod uwagę wyżej cytowany zapis art. 9a ust. 2, tut. organ stoi na stanowisku, iż dochowa Pan terminu do złożenia ww. oświadczenia składając je w dniu uzyskania pierwszego przychodu, który winien Pan prawidłowo określić w oparciu o przytoczony przepis art. 14 ust. 1c lub ust. 1f.

Przekazując powyższe zwracam uwagę na zastrzeżony ust. 3, o którym mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym - stanowi on:

„Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

-w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Z powyższych regulacji wynika, iż prawo do opodatkowania dochodów 19% stawką, mają tylko ci podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy nie wykonują na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy usług odpowiadających czynnościom, które wykonywali w roku poprzedzającym rok podatkowy albo też wykonywali lub wykonują w roku podatkowym w ramach stosunku pracy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj