Interpretacja Urzędu Celnego w Szczecinie
421-PA-9102-54/04/TS
z 30 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
421-PA-9102-54/04/TS
Data
2004.09.30



Autor
Urząd Celny w Szczecinie


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia --> Inne przypadki zwolnień z podatku akcyzowego


Słowa kluczowe
import (przywóz)
olej napędowy
zwolnienia podatkowe
żegluga


Pytanie podatnika
W związku ze zmianą wprowadzoną przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 sierpnia 2004r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 181, poz. 1875) firma ma wątpliwości, czy jako podmiot dokonujący zakupu paliwa do celów żeglugi w celu dalszej odsprzedaży podmiotom posiadającym jednostki pływające może nabywać to paliwo u uprawnionego nabywcy nabywającego wyroby z państwa trzeciego?


Kwestię zwolnienia od podatku akcyzowego paliwa stosowanego do celów żeglugi regulują przepisy § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. ( Dz. U. Nr 97, poz. 966 wraz z późniejszymi zmianami ).

Zgodnie z dyspozycją § 8 ust. ust. 1 zwalnia się od akcyzy sprzedaż olejów napędowych , opałowych lub olejów smarowych oznaczonych symbolem PKWiU 23.20.18 – 02.50 oraz objętych kodem CN 2710 19 81, wykorzystywanych do celów żeglugi ( włączając rejsy rybackie ), dokonywaną ze składu podatkowego na terytorium kraju uprawnionemu nabywcy lub dokonywaną przez podmiot dokonujący odsprzedaży podmiotom posiadającym jednostki pływające.

Uprawnionym nabywcą w myśl § 8 ust 3 w/w rozporządzenia jest podmiot dokonujący zakupu olejów napędowych olejów opałowych lub olejów smarowych wykorzystywanych do celów żeglugi, który :

  • posiada jednostkę lub jednostki pływające i złoży oświadczenie, że nabywane wyroby zostaną zużyte na własne potrzeby do celów w/w wymienionych.
  • dokonuje odsprzedaży tych wyrobów podmiotom posiadający jednostki pływające lub zużywa je na własne potrzeby do celów żeglugi.

Ponadto zgodnie z dyspozycją § 8 ust 6 w/w rozporządzenia przedmiotowe zwolnienie ma zastosowanie również do importu olejów napędowych, olejów opałowych lub olejów smarowych oznaczonych symbolem PKWiU 23.20.18 – 02.50 oraz objętych kodem CN 2710 19 81, pod warunkiem że :

  1. uprawniony nabywca nabywający z państwa trzeciego wyroby, o których mowa w ust.1 rozporządzenia, dołączy do zgłoszenia celnego oświadczenia stwierdzające, że zakupione wyroby akcyzowe zostaną zużyte lub odsprzedane na cele umożliwiające zastosowanie zwolnienia;
  2. podmiot dokonujący odsprzedaży prowadzi ewidencję pozwalającą na określenie ilości i sposobu przeznaczenia zwolnionych wyrobów;
  3. podmiot posiadający jednostkę pływającą lub jednostki pływające nabywający od podmiotu dokonującego odsprzedaży wyrobów o których mowa wyżej, złoży oświadczenia, że nabywane wyroby zostaną zużyte na cele żeglugowe.
  4. importer przekaże do właściwego naczelnika urzędu celnego, w terminie do 25 miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, miesięczne zestawienie otrzymanych oświadczeń o których mowa w § 8 ust. 7 i 8 rozporządzenia.

W związku z powyższym należy stwierdzić , iż Państwa stanowisko w sprawie zwolnienia od akcyzy importowanego paliwa przeznaczonego na cele żeglugi jest błędne.

Przywołane przepisy w sposób jednoznaczny określają podatnika, który może skorzystać ze zwolnienia akcyzowego. W tym przypadku „uprawnionym nabywcą” jest podmiot nabywający wyroby akcyzowe z państwa trzeciego, tj. bezpośredni importer po spełnieniu warunków wynikających z § 8 ust 3 cytowanego rozporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj