Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US. VI/I-415-174-VI/04
z 6 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US. VI/I-415-174-VI/04
Data
2004.12.06



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
cel darowizny
darowizna
odliczenia od podatku
odliczenie od dochodu
organizacje pożytku publicznego
stowarzyszenia
towarzystwo


Pytanie podatnika
Czy kwota darowizny przekazana przez osobę fizyczną na rzecz Towarzystwa "P.", wpisanego do Rejestru Stowarzyszeń Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych oraz na rzecz Uczniowskiego Klubu Sportowego, nie mającego statusu organizacji pożytku publicznego, działającego przy Szkole Podstawowej może być odliczona w zeznaniu rocznym za 2004r. ?


Stosownie do treści art. 14 a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie odpowiadając na pismo z dnia 22.10.2004 r., uzupełnione w dniach 05 i 08.11.2004 r. w sprawie odliczania darowizn przekazywanych w formie środków pieniężnych na rzecz Towarzystwa “P.”, wpisanego do Rejestru Stowarzyszeń Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej pod numerem KRS.0000047361 na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Olsztynie z dnia 26.09.2001 r. sygn. sprawy OL VIII NS-REJ. KRS/7544/1/893 oraz na rzecz Uczniowskiego Klubu Sportowego“D.” nie mające statusu organizacji pożytku publicznego, działającego przy Szkole Podstawowej nr 3 w B., na podstawie decyzji Wojewody Olsztyńskiego z dnia 27.01.1995 r. znak KTS-V-4125-134/8/95, uprzejmie wyjaśnia.

W 2004 r. możliwość odliczania przez osoby fizyczne kwot przekazanych darowizn istnieje zarówno od dochodu jak i podatku należnego wykazanego w rocznym zeznaniu podatkowym darczyńcy. Odliczenia te są jednak obwarunkowane przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.).

Odliczenie od dochodu.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. “a” wg ustawy jak wyżej w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004r. odliczeniu od dochodu podatnika ustalonego zgodnie z przepisami ustawy, wykazanego w rocznym zeznaniu podatkowym podlegają darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele.

Odliczeniu podlega kwota faktycznie dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 350 zł w roku podatkowym.

Warunkiem odliczenia darowizny, o której mowa wyżej jest udokumentowanie jej dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna dokumentem, z którego wynika wartość darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu (art. 26 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Ponadto stosownie do postanowień art. 26 ust. 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za darowizny, o których mowa w ust. 1 pkt 9 nie uważa się wpłat, o które zmniejsza się podatek zgodnie z art. 27d lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z art. 14 a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Odliczenie od podatku.

Zgodnie z art. 27 d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r,. jeżeli podatnik w terminie od 1 stycznia roku podatkowego, w którym składane jest roczne zeznanie podatkowe, do dnia złożenia tego zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego dla złożenia zeznania dokonał wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, to podatek dochodowy od osób określonych w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27 i pomniejszony zgodnie z art. 27 a, art. 27 b i art. 27 c, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 6 ust 2 i 4, wykazany w rocznym zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1 zmniejsza się o kwoty dokonanych wpłat przy czym zmniejszenie to nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 1% podatku należnego za rok podatkowy (art. 27 d ust. 2).

Zmniejszenie, o którym mowa ma zastosowanie gdy wpłaty są udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego i nie zostały odliczone od przychodu (ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 27d ust. 4).

Przepis art. 3 ustawy z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003r. nr 96, poz. 873) stanowi, że: “Działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Organizacjami pozarządowymi są (ust. 22) niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia z zastrzeżeniem ust. 4.

Działalność pożytku publicznego (ust. 3) może być prowadzona także przez:

  • osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
  • stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego”.

Zaznaczyć należy, że przepisów tej ustawy (ust. 4) nie stosuje się do:

  • partii politycznych:
  • związków zawodowych i organizacji pracodawców;
  • samorządów zawodowych;
  • fundacji, których jedynym fundatorem jest Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego, chyba że:
  1. przepisy odrębne stanowią inaczej,
  2. majątek tej fundacji nie jest w całości mieniem państwowym, mieniem komunalnym lub mieniem pochodzącym z finansowania środkami publicznymi w rozumieniu ustawy o finansach publicznych lub
  3. fundacja prowadzi działalność statutową w zakresie nauki, w szczególności na rzecz nauki;
  • fundacji utworzonych przez partie polityczne;
  • spółek działających na podstawie przepisów o kulturze fizycznej.

Zatem, aby skorzystać z odliczenia od dochodu, darczyńca winien przekazać darowiznę na rzecz podmiotu prowadzącego działalność społecznie użyteczną i nie musi to być organizacja mająca status organizacji pożytku publicznego.

Jeśli darczyńca chce skorzystać z odliczenia od podatku zobowiązany jest zbadać, czy obdarowany podmiot jest organizacją mającą status organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów art. 20, 21 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadzącą działalność pożytku publicznego i czy została ona zarejestrowana w KRS.

Reasumując darczyńcy dokonujący wpłat odpowiednio udokumentowanych na rzecz Towarzystwa “P.” czy Uczniowskiego Klubu Sportowego “D.” mogą skorzystać z odliczenia od dochodu w swoich zeznaniach podatkowych, nie więcej jednak niż do kwoty 350 zł, gdyż obejmują swym zakresem działania zadania określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, tj. zadania w zakresie nauki, edukacji, oświaty i wychowania oraz upowszechniania kultury fizycznej i sportu.

Nie mogą zaś skorzystać z odliczenia od podatku, gdyż ww. jednostki nie są organizacjami pożytku publicznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj