Interpretacja Urzędu Skarbowego w Namysłowie
PO/I/415-12/04
z 3 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO/I/415-12/04
Data
2004.12.03



Autor
Urząd Skarbowy w Namysłowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
remont środków trwałych
środek trwały
ulepszenie


Pytanie podatnika
CZy wydatki z tytułu planowanych prac w domu handlowym stanowiącym środek trwały wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej będą kosztami uzyskania przychodu ?


Na podstawie art.14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz.926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie udziela następującej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w piśmie z dnia 02.11.2004r., wniesionym do tut. Urzędu w dniu 04.11.2004r., uzupełnionym pismem z dnia 16.11.2004r., dotyczącej kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodu wydatków z tytułu planowanych prac w domu handlowym stanowiącym środek trwały wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w budynku stanowiącym środek trwały, wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, planuje Pan wykonać prace dotyczące:

- wymiany zużytych, nieszczelnych, wypaczonych, częściowo przegniłych okien drewnianych skręcanych wykonanych w technologii sprzed około 30 lat na nowe drewniane zespolone,

- wymiany i częściowej zabudowy zużytych, nieszczelnych, wypaczonych, częściowo przerdzewiałych okien metalowych wykonanych ze spawanych prętów i kątownika, do którego przymocowane są i uszczelnione kitem szyby okien, wykonanych w technologii sprzed około 30 lat na okna drewniane zespolone z zabudową polegającą na zamurowaniu zbędnej powierzchni starych okien z uwagi na zmniejszenie wydatków na ich wymianę,

- naprawy zużytych, wytartych schodów wykonanych z lastriko w technologii sprzed około 30 lat poprzez położenie na nie warstwy wyrównującej i wykończeniowej wykonanej z płytek gress,

- naprawy zużytego, nieszczelnego, podziurawionego i wybrzuszonego pokrycia dachowego wykonanego w technologii polegającej na rozgrzewaniu smoły w beczce, smarowaniu podłoża i przyklejaniu do niego papy poprzez zastosowanie do remontu papy termozgrzewalnej posiadającej nałożoną warstwę smoły pozwalającej na jednoczesne ogrzewanie palnikiem i przyklejanie jej do podłoża,

- wymiany zużytych, popękanych, wytartych, posiadających zagłębienia wylewanych na utwardzenie terenu płyt betonowych oraz płytek chodnikowych wykonanych w technologii sprzed około 30 lat poprzez położenie w ich miejsce kostki betonowej,

Wg Pana stanowiska planowane roboty budowlane, dotyczące naprawy środka trwałego, winny być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art.22, ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 tej ustawy. Przepisy art.23, ust.1, pkt 1, lit c ww ustawy podatkowej stanowią, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g, ust.17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Dany środek trwały uważa się za ulepszony, jeżeli suma wydatków poniesionych na jego przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500,00 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej środka trwałego w stosunku do tej wartości z dnia przyjęcia środka do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Przepisy prawa podatkowego nie zawierają definicji remontu, dlatego w odniesieniu do remontu należy stosować definicję sformułowaną w przepisach prawa budowlanego.Remontem, zgodnie z art.3, pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca1994r. prawo budowlane ( Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz.2016 ze zm.), jest wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu pierwotnego stanu technicznego i użytkowego środka trwałego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Tak więc wyroby budowlane użyte do wymiany zużytych elementów środka trwałego na nowe, wykonane z nowocześniejszych materiałów, nie zmieniają charakteru wykonanych prac, należy bowiem uwzględniać zmieniającą się rzeczywistość gospodarczą i postęp techniczny. Nie można uznać, że każda wymiana zużytych elementów środka trwałego na nowe z zastosowaniem nowocześniejszych materiałów jest ulepszeniem.

Według utrwalonego orzecznictwa sądów administracyjnych ( np. wyrok NSA z dnia 27.06.2001r., sygn. akt I SA/Gd 2487/98, wyrok NSA z dnia 21.11.2001r., I SA/Gd 829/99, wyrok NSA z dnia 4 grudnia 2002r., sygn. akt I SA/Łd 312/01, z ulepszeniem mamy do czynienia, gdy następuje:

- przebudowa, tj. powiększenie (rozszerzenie) składników majątkowych w szczególności budynków i budowli, linii technologicznych itp., istotna zmiana struktury wewnętrznej obiektu już istniejącego bez zwiększenia powierzchni - kubatury,

- adaptacja, tj. przystosowanie (przerobienie) składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu niż ten, do którego był pierwotnie przeznaczony albo nadania mu nowych cech użytkowych,

- rekonstrukcja – odtworzenie (odbudowanie) zużytych całkowicie lub częściowo składników majątkowych,

- modernizacja, tj. unowocześnienie środka trwałego.

Wobec powyższego to podatnik musi dokonać prawidłowej oceny, czy ponoszone wydatki dotyczyć będą nakładów związanych z remontem użytkowanego środka trwałego, czy też będzie dokonywana jego adaptacja, przebudowa lub modernizacja. Przed zakwalifikowaniem określonych wydatków do inwestycji lub remontów należy szczegółowo przeanalizować zakres rzeczowy wykonywanych robót, porównując je do stanu istniejącego.

Poniesienie wydatków na prace mające charakter odtworzeniowy, przywracający jedynie pierwotną zdolność użytkową tego środka, a więc remont, uprawnia podatnika do zaliczenia ich w całości do kosztów uzyskania przychodów, bez względu na wielkość tych wydatków.

Odnosząc powyższe uregulowania do przestawionego we wniosku stanu faktycznego wskazać należy, iż wydatki poniesione przez Pana w związku z robotami budowlanymi, które zamierza Pan przeprowadzić w używanym budynku mogą mieć różny charakter.

Należy stwierdzić, że w stanie faktycznym opisanym w zapytaniu, jeżeli:

- wymiana nieszczelnych i zdeformowanych okien drewnianych i metalowych na nowe, bez częściowej zabudowy otworów okiennych (co spowodowałoby faktyczną przebudowę istniejącego dotychczas rozwiązania technicznego dotyczącego okien w stosunku do ich stanu pierwotnego i wskazywałoby na ulepszenie budynku, czego konsekwencją byłoby zwiększenie wartości początkowej budynku),

- wyłożenie na schodach płytek gress,

- wyłożenie na miejsce płyt betonowych i chodnikowych kostki betonowej,

- naprawa pokrycia dachowego poprzez położenie papy termozgrzewalnej

są podyktowane złym stanem technicznym i polegają na doprowadzeniu do stanu technicznego umożliwiającego prawidłową eksploatację, na odtworzeniu stanu pierwotnego przy zastosowaniu materiałów budowlanych o lepszych parametrach, uwzględniających postęp techniczny następujący w okresie kilkudziesięciu lat, mający wpływ na sposób i środki realizowania robót remontowych, nie zmieniają jednak charakteru i funkcji środka trwałego, to w myśl obowiązujących przepisów art. 22, ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są kosztami uzyskania przychodów.

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, że wydatki z tytułu planowanych przez Pana prac, za wyjątkiem dotyczących wymiany okien z częściową zabudową otworów okiennych, będą kosztami uzyskania przychodu, o ile zakres planowanych i przeprowadzonych prac będzie zgodny z przedstawionym w złożonym zapytaniu. Zatem wydatki poniesione na te prace będą stanowiły koszty uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej w dniu ich poniesienia.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie nie podziela Pana stanowiska przedstawionego w piśmie z dnia 02.11.2004r., uzupełnionym pismem z dnia 16.11.2004r., w części dotyczącej zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu planowanych przez Pana prac polegających na wymianie zużytych, nieszczelnych, wypaczonych okien metalowych, na okna drewniane, zespolone z zabudową polegającą na zamurowaniu zbędnej powierzchni starych okien.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie informuje, że niniejszej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielono wg stanu prawnego obowiązującego w dniu jej sporządzenia, a w przypadku jego zmiany nie będzie ona obowiązywać.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj