Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1MUS-1471/DPD2/423/143/04/MS
z 18 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1MUS-1471/DPD2/423/143/04/MS
Data
2004.11.18



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
przychód
refakturowanie


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy możliwości uznania za koszty uzyskania przychodów składek na PFRON w sytuacji przyjęcia przedstawionych przez spółkę następujących rozwiązań:
1.składka PFRON jest doliczana do ceny usługi przed naliczeniem marży, a więc ich sprzedaż następuje w kwocie powiększonej o marżę,
2.wartość składki PFRON zwiększa koszt usługi po doliczeniu marży, a więc ich sprzedaż następuje bez narzutu marży.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka będąca agencją pracy tymczasowej zalicza składki PFRON do kosztów uzyskania przychodów,uznając, iż znajdują one swoje odzwierciedlenie w przychodzie jako jedna z pozycji kalkulacji ceny usługi i objęte są “refakturowaniem”.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (DZ. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy jest zobowiązany, z zastrzeżeniem ust. 2-5 i art. 22, dokonywać miesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych , w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.

Zatem bez względu na przyjęte przez Spółkę postępowanie przy ustalaniu cen, jest ona zobowiązana do ponoszenia ciężaru składek na PFRON w wysokości określonej przez ustawodawcę w związku z wystąpieniem w Spółce okoliczności zobowiązujących ją do dokonywania tych wpłat.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm.) wpłaty o których mowa w art. 21 ust. 1 i art. 23 w/w ustawy nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Przedstawiony w piśmie Spółki sposób kalkulacji ceny na jej usługi pozostaje bez wpływu na określone w w/w przepisach zasady zaliczenia wydatków z tytułu wpłat składek na PFRON do kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj