Interpretacja Podlaskiego Urzędu Skarbowego
P-I/423/52/WE/04
z 15 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-I/423/52/WE/04
Data
2004.10.15



Autor
Podlaski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek od gier


Słowa kluczowe
loteria fantowa
loteria promocyjna
zryczałtowany podatek dochodowy
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Stan faktyczny:
Spółka zajmuje się handlem hurtowym i detalicznym artykułami spożywczymi. W prowadzonej działalności organizuje dla swoich odbiorców akcje promocyjne, w których przyznaje nagrody. Dotychczas Spółka organizowała konkursy związane ze sprzedażą premiową. Obecnie Spółka planuje ubiegać się o zezwolenie na organizowanie loterii promocyjnych i fantowych. Uczestnikami loterii będą co do zasady podmioty gospodarcze (np. osoby fizyczne prowadzące sklepy).
W tym stanie faktycznym zostały postawione następujące pytania:
1)Czy zwolnienie od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy również wygranych otrzymanych przez podatnika w związku z udziałem w loterii promocyjnej lub fantowej związanej z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą?
2) Czy, jeżeli wartość w/w nagrody jest wyższa od kwoty zwolnionej, to Spółka jest zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od wartości nagrody, na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 41 ust. 4 i ust. 7 w/w ustawy?


Ad. 1. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o pdof,” wolne od podatku dochodowego są wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowana wartość tych wygranych nie przekracza 2.280 zł, urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach i zakładach wzajemnych.

W myśl przepisów ustawy z dnia 29.07.1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27) loteria promocyjna i fantowa jest grą losową tj. grą o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik zależy w szczególności od przypadku, a warunki gry określa regulamin.
Loteria fantowa to gra, w której uczestniczy się poprzez nabycie losów lub innego dowodu w grze, a podmiot urządzający loterię oferuje wyłącznie wygrane rzeczowe. Natomiast w loterii promocyjnej uczestniczy się poprzez nabycie towarów, usługi lub innego dowodu udziału w grze i tym samym nieodpłatnie uczestniczy się w loterii, wygraną w tym przypadku może być zarówno wygrana pieniężna lub rzeczowa.
Podmiot urządzający loterię fantową lub promocyjną zobowiązany jest m.in. do uzyskania zezwolenia na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier losowych, sporządzenia regulaminu itp.

Wprawdzie w/w ustawa z 29.07.1992 r. nie ogranicza prawa do udziału w grach losowych tylko osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, to jednak uczestnictwo w tego rodzaju grach - zgodnie ze zwyczajem - należało do osób fizycznych. Skoro jednak, udział w grze – poprzez nabycie losu lub towaru – bierze podmiot gospodarczy (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) i z tego źródła przychodu powstaje przychód (nabycie losu nastąpiło kosztem majątku przedsiębiorcy), to wygrana jest niewątpliwie przychodem z działalności gospodarczej, a w stosunku do tego źródła zastosowanie zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdof, nie jest możliwe, a tym samym zwolnienie podatkowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy nie przysługuje.

Opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej należy do obowiązków podatnika, przy czym wyboru formy opodatkowania (zasady ogólne, podatek liniowy czy zryczałtowany podatek dochodowy) należy dokonywać w terminach określonych ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego wyżej zwolnienia od podatku dochodowego mogą korzystać jedynie osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. U osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wygrana w w/w grach – jeżeli związana jest z tym źródłem przychodów - jest przychodem z działalności gospodarczej.

Ad. 2. Stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdof podatek dochodowy w formie ryczałtu pobiera się od dochodów (przychodów) uzyskanych na terytorium Polski z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową w wysokości 10% wygranej lub nagrody. Przy ustalaniu podatku uwzględnia się zwolnienia przedmiotowe z tytułu tych wygranych wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 6 i 6a ustawy o pdof.

Jeżeli zatem jednorazowa wartość takiej nagrody przekroczy kwotę 2.280 zł, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy, to od wygranych tych pobiera się podatek w wysokości 10% wygranej (od pełnej wartości).

Zryczałtowany podatek dochodowy pobierają, jako płatnicy podmioty, które wypłacają lub wydają powyższe wygrane (uprawnione na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia gier i zakładów wzajemnych). Podatek ten pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania (art. 30 ust. 3 ustawy).

Należy zauważyć, że powyższe regulacje prawne mają zastosowanie, gdy nabywcą nagrody, wygranej jest osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj