Interpretacja Urzędu Skarbowego w Radomsku
III/443-75/04
z 26 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-75/04
Data
2004.11.26



Autor
Urząd Skarbowy w Radomsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Zwracam się z prośbą o rozpatrzenie mojego indywidualnego przypadku w kwestii podatku VAT od oleju napędowego.
Jestem właścicielem samochodu ciężarowego marki Lublin o ładowności 880 kg, dopuszczalnej masie całkowitej 2900kg i liczbie miejsc 9.
Samochód jest eksploatowany tylko i wyłącznie dla potrzeb działalności gospodarczej, tj. usługi budowlane. Przewożę nim pracowników i transportuję wszelkie materiały niezbędne do wykonywania mojej pracy.
W dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu oraz homologacji jest on określony jako ciężarowy.

W związku z powyższym uważam, że powinno mi przysługiwać prawo odliczenia podatku VAT od oleju napędowego zużywanego w tym samochodzie.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radomsku w odpowiedzi na pismo z dnia 25.10.2004r. /data wpływu do tut. organu 26.10.2004r./, uzupełnione pismem z dnia 03.11.2004r., wyjaśnia:

Zgodnie z przepisem art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5, czyli takich, których dopuszczalna ładowność oraz liczba miejsc–siedzeń (wynikająca ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji) jest mniejsza niż określona według wzoru zawartego w art. 86 ust. 3, tj:

DŁ = 357kg + n x 68kg,


gdzie:
DŁ – oznacza dopuszczalną ładowność,
n – oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.

W wyciągu ze świadectwa homologacji samochodu „Lublin” określono liczbę miejsc 9, dopuszczalną masę całkowitą 2900 kg, masę własną pojazdu 2020kg, a zatem ładowność jaką może przewozić ten pojazd wynosi 880kg. Potwierdzeniem powyższego jest dowód rejestracyjny, w którym wskazano dopuszczalną ładowność 880kg.

Podstawiając do wzoru liczbę miejsc, należy uznać, że przy samochodzie 9 osobowym dopuszczalną ładownością jest 969kg.

Oznacza to, iż dopuszczalna ładowność posiadanego przez podatnika samochodu „Lublin” jest niższa, niż wynikająca z przedstawionego powyżej wzoru, a więc na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, podatnikowi nie przysługuje uprawnienie do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie paliwa do tego samochodu. Bez wpływu na powyższe jest fakt wykorzystywania samochodu wyłącznie do przewozu pracowników oraz transportu materiałów i urządzeń niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj