Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-50/04/KW-16657
z 23 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-50/04/KW-16657
Data
2004.07.23



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
dostarczanie towarów
dostawa wewnątrzwspólnotowa
podatek od towarów i usług
uszlachetnianie czynne


Pytanie podatnika
Jakie dokumenty wystawione przez dostawców materiałów powierzonych, będą konieczne do przedstawienia w celu prawidłowego udokumentowania dostaw oraz w jaki sposób Spółka będzie rozliczała dostarczone po 01.05.2004 r. z UE towary?


Po 1 maja 2004 r. nie jest możliwe objęcie procedurą uszlachetniania czynnego towarów przywożonych do kraju z innych państw członkowskich. Między krajami członkowskimi nie ma granic celnych, a przywóz towarów z innego państwa członkowskiego może się odbywać w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego. Zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług objęte są czynności wymienione w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą VAT. Powołany przepis w ust. 1 pkt 4 wymienia wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Zgodnie z art. 9 ust. 1 przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Przepis art. 9 ust. 2 stanowi, że przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

1) nabywcą towarów jest:

a/ podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,

b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a

– z zastrzeżeniem art. 10;

2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

W odniesieniu do pytania o sposób dokumentowania dostaw dokonywanych przez podatników podatku od wartości dodanej zauważyć należy, iż regulacje ustawy VAT określają sposób dokumentowania nabyć wewnątrzwspólnotowych.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, wystawiane są faktury wewnętrzne. Sposób dokumentowania tych czynności doprecyzowany został w rozporządzeniu z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Zgodnie z § 28 ust. 1 powołanego rozporządzenia do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 stosuje się odpowiednio przepisy § 12, § 16-20, § 22, § 23 i § 26, z tym że w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, faktury mogą nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta. Faktury te można wystawiać w 1 egzemplarzu i należy przechowywać z całą dokumentacją dotyczącą podatku (§ 28 ust. 2 powołanego rozporządzenia).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj