Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
DF-415/10/04, DF-415/02/05
z 6 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DF-415/10/04, DF-415/02/05
Data
2004.12.06



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
bon towarowy
świadczenia na rzecz emerytów
świadczenia na rzecz pracowników
świadczenia rzeczowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy bony towarowe dla pracowników i emerytów podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?


Sosownie do postanowień art. 21 ust.1 pkt 67 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z pźn. zm. ) w brzmieniu obowiązującym na 2004r. wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do wymiany na towary i usługi.

Wyłączając z zakresu rzeczowych świadczeń bony towarowe otrzymane przez pracowników ustawodawca postanowił o zaliczeniu ich wartości do przychodów ze stosunku pracy opodatkowanych podatkiem dochodowym.

Świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne wypłacone w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich uprzednio stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2004 kwoty 2.280zł wolne są od podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 38 tej ustawy.Brak wyłączenia bonów dla emerytów i rencistów z zakresu świadczeń rzeczowych stanowi o ich zwolnieniu od podatku na mocy cyt. wyżej zapisu.W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile podziela stanowisko podatnika przedstawione w pismach.

Uzupełnienie do udzielonej dnia 03.12.2005r. odpowiedzi w związku z pismem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu - Osrodek zamiejscowy w Pile. Stosownie do art.21 ust.1 pkt 38 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych swiadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280zł.Natomiast zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 tej ustawy, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów /przychodów/ pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 - w wysokości 10 % należności.W przypadku zatem, gdy wartość przedmiotowych świadczeń przekroczy w roku podatkowym kwotę 2.280zł, nadwyżka ponad tę kwotę podlega na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy, opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, w wysokości 10% należności.Płatnik, dokonując wypłaty tych świadczeń zobowiązany jest na mocy art. 41 ust. 4 i art. 42 ust.1 wyżej powołanej ustawy, do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego i przekazania go w terminie do 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie według ustalonego wzoru /PIT-8A/ o zryczałtowanym podatku dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj