Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
US 24/1110/443/174/2004/IW
z 3 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 24/1110/443/174/2004/IW
Data
2004.12.03



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dzieło sztuki
dzierżawa
konserwacja dzieł sztuki
najem
posiłki


Pytanie podatnika
Szkoła zwróciła się z prośbą potwierdzenie prawidłowości stawki podatku VAT do świadczonych usług:
1. PKWiU 80 - usługi w zakresie edukacji – wg szkoły zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług,
2. PKWiU 55.51.10-00.00 usługi stołówkowe – wg szkoły opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%,
3. PKWiU 70.20.12-00.00 – usługi wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze niemieszkalnym stanowiącym majątek własny – wg szkoły opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%,
4. PKWiU 92.31.10-00 – dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki – wg szkoły zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
5. usługi w zakresie konserwacji pomników i tablic wykonywanych przez uczniów.


Dla potrzeb opodatkowania podatkiem od towarów i usług , towary i usługi zidentyfikowane są przy wykorzystaniu klasyfikacji statystycznych, co oznacza, że nie potoczne i handlowe nazwy poszczególnych towarów, bądź ich skład chemiczny, ale określona przepisami klasyfikacja statystyczna towarów jest istotna z punktu widzenia określenia prawidłowości stawki podatku dla sprzedawanego towaru.
W przypadku, gdy podatnik ma wątpliwości dotyczące klasyfikacji statystycznych właściwych dla sprzedawanego przez niego towaru lub wykonywanych usług, może się zwrócić do właściwego dla siedziby podatnika urzędu statystycznego w celu właściwego sklasyfikowania wyrobu lub usługi ) od dnia 01.01.2003r. Urząd Statystyczny w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 1 Ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz. 535) w powiązaniu z załącznikiem nr 4 poz. 7 do cyt. ustawy usługi o symbolu PKWiU ex 80 – usługi w zakresie edukacji zwolnione są z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Z wyjaśnień GUS wynika, że niektóre czynności , wykonywane przez podatnika mogą nie być przedmiotem klasyfikacji i są traktowane jako czynności wewnętrzne.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz. 535) przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Oznacza to, że definicja usług dla potrzeb stosowania przepisów o podatku od towarów i usług, nie zawsze będzie tożsama z pojęciem usług w rozumieniu PKWiU.
Uwzględniając powyższe, w przypadku, gdy czynność jest wykonywana przez podmiot (podatnika) na rzecz innych osób lub podmiotów i wiąże się z odrębnym świadczeniem, które nie stanowi z założenia elementu składanego świadczonej usługi, np. edukacji ( np. świadczenie o zupełnie odrębnym charakterze, związane z uiszczeniem odrębnej odpłatności, pozostające bez wpływu na usługę zasadniczą) – podlega opodatkowaniu według ogólnych zasad.
Sprzedaż posiłków w takich przypadkach podlega opodatkowaniu według stawki VAT w wysokości 7%.
Usługi o symbolu PKWiU 70.20.12-00.00 – usługi wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze niemieszkalnym stanowiącym majątek własny, jako nie wymienione w przepisach podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług podlegają opodatkowaniu podstawową stawka podatku od towarów i usług wymienioną w art. 41 cyt. ustawy, tj. w wysokości 22%.
Do dostawy towarów o symbolu PKWiU 92.31.10-00 – dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki, na podstawie art. 120 ust. 1 i ust. 3 pkt. 1 stosuje się stawkę 7% w przypadku dokonywania jej:
a) przez ich twórcę lub spadkobiercę twórcy,
b) okazjonalnie przez podatnika innego niż podatnik, o którym mowa w ust. 5, którego działalność jest opodatkowana, w przypadku gdy dzieła sztuki zostały osobiście przywiezione przez podatnika lub zostały przez niego nabyte od ich twórcy lub spadkobiercy twórcy, lub też w przypadku gdy uprawniają go one do pełnego odliczenia podatku;
Zgodnie z art. 120 ust. 4 cyt. ustawy w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku
W celu ustalenia prawidłowej stawki podatku od towarów i usług na usługi w zakresie konserwacji pomników i tablic wykonywanych przez uczniów niezbędna jest prawidłowa ich klasyfikacja określona w art. 2 pkt. 6 cyt. ustawy. Organem właściwym do dokonania tej klasyfikacji jest w/w Urząd Statystyczny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj