Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB I-2/415-5216/2004
z 6 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I USB I-2/415-5216/2004
Data
2004.12.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
nabycie przedsiębiorstwa
opłata notarialna
opłaty sądowe
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy opłaty notarialne i sądowe związane z nabyciem przedsiębiorstwa możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ?


W związku z zapytaniem Pana przesłanym przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew do tut. organu podatkowego – wpływ 3.11.2004 r. – dotyczącym zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w działalności gospodarczej opłat notarialnych i sadowych związanych z nabyciem przedsiębiorstwa, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

Z przedstawionego w piśmie opisu stanu faktycznego wynika, iż firma Pana na drodze przetargu publicznego nabyła od syndyka upadłości przedsiębiorstwa upadłego (nieruchomość, stany magazynowe towarów handlowych, środki trwałe oraz drobny sprzęt i wyposażenie). Z tytułu tego zakupu firma Pana poniosła koszty zawarcia aktu notarialnego i opłat sądowych.

W związku z powyższym zwraca się Pan z zapytaniem, czy poniesione wyżej wymienione koszty zawarcia aktu notarialnego i opłat sadowych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W świetle cytowanego przepisu koszty zawarcia aktu notarialnego i opłaty sądowej poniesione w związku z zakupem przedsiębiorstwa stanowić będą w prowadzonej działalności gospodarczej koszty uzyskania przychodów. Z przedstawionego przez Pana opisu stanu faktycznego wynika ponadto, że wydatki te poniesione zostały z tytułu zakupu przedsiębiorstwa w skład, którego weszły:

  • nieruchomość,
  • towary handlowe,
  • środki trwałe,
  • wyposażenie i drobny sprzęt.

W związku z powyższym nie wszystkie zakupione wymienione powyżej składniki przedsiębiorstwa stanowić będą koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

W przypadku nieruchomości i środków trwałych, stosownie do art. 22 ust. 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu ich zużycia (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art.art. 22a – 22o, z uwzględnieniem art. 23 w/w ustawy.

Artykuł 22g ust. 1 pkt 1 ustawy określa sposób ustalenia wartości początkowej środków trwałych nabytych w drodze kupna i stwierdza, że w takim przypadku za wartość początkową uważa się cenę ich nabycia. Przepis art. 22g ust. 3 ustawy stanowi zaś, iż za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności m.in. o koszty opłat notarialnych, skarbowych i innych.

W świetle powyższego koszty zawarcia aktu notarialnego i opłat sądowych w tej części, w której dotyczą nabycia nieruchomości i środków trwałych, a od których Spółka dokonywać będzie odpisów amortyzacyjnych winny powiększać wartość początkową tych środków ustaloną dla potrzeb amortyzacji i być zaliczane do kosztów w postaci odpisów amortyzacyjnych



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj