Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PD/415-33/04
z 1 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-33/04
Data
2004.12.01



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
gospodarstwo rolne
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychód
rolnictwo
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy zbycie nieruchomości rolnej na cele rolnicze podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?


W odpowiedzi na pismo z dnia 02.11.2004r. w sprawie sprzedaży nieruchomości rolnej nabytej od dłużnika w zamian za wierzytelność - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. / wyjaśnia :
Ze stanu faktycznego opisanego w zapytaniu wynika, iż spółka cywilna poprzez postępowanie sądowe nabyła nieruchomość rolną od dłużnika w zamian za wierzytelności powstałe z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
Nabyta nieruchomość nie jest wykorzystywana na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Pytanie brzmi : czy zbycie w/w nieruchomości rolnej na cele rolnicze podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

W myśl znowelizowanego od dnia 1 stycznia 2004 r. przepisu art. 14 ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DZ.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą następujących składników majątku o charakterze „niemieszkalnym”:
- środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – ujętych w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych,
- składników majątku, których jednostkowa wartość początkowa nie przekracza 3.500 zł., lecz jest wyższa niż 1.500 zł.
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie – nieujętych w ewidencji środków trwałych.
Ponieważ nabyta nieruchomość nie jest wykorzystywana w działalności gospodarczej, dlatego też jej zbycie nie będzie stanowiło przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art.10 ust.1 pkt 8 lit.a cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, stanowi źródło przychodów.
Na podstawie art. 19 ust. 1 cyt. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Na podstawie art.28 ust.2 ww ustawy podatek od przychodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje Naczelnik Urzędu Skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Jak z powyższego wynika na powstanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości nie ma wpływu ani sposób nabycia ani forma zapłaty. Jednakże w opisanej sytuacji nastąpiło nabycie nieruchomości rolnej i ewentualne zbycie również będzie na cele rolnicze.

Zdaniem tut. organu podatkowego korzystając z zapisu art.21 ust.1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego (zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny) przychód uzyskany przez spółkę ze sprzedaży nieruchomości rolniczej na cele rolnicze nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj